To jeden najpiękniejszych krzewów na balkon. Zachwyca kwiatami, ale o tej kwestii trzeba pamiętać

Na polskich balkonach królują pelargonie i petunie, ale coraz częściej sięgamy też po różne krzewy kwitnące. Przykładem jest oleander, krzew, który z miejsca przywodzi na myśl egzotyczne wakacje. Jak o niego dbać?

Krzew kwitnący to piękna ozdoba, która wyjątkowo ozdobi balkon. Oprócz dekoracyjnych kwiatów to zakup na lata, w odróżnieniu od typowych roślin kwitnących w doniczce. Prawdziwym balkonowym hitem jest oleander, który wprost zachwyca okazałymi kwiatami.

Trująca piękność. Potrzebuje odpowiedniego stanowiska

Oleander w naturze rośnie na południu Europy, a to znaczy, że najlepiej czuje się w cieple. Posiada sporej wielkości barwne kwiaty, które przepięknie pachną. Jak łatwo się domyślić oleander odnajdzie się na balkonie, o ile zapewnimy mu wystarczająco dużo słońca. Nie jest w stanie przetrwać w gruncie. Południowe balkony to idealne warunki, w których uprawa oleandra w donicy jak najbardziej się powiedzie, o ile zadbamy też o inne aspekty, takie jak odpowiednie miejsce do zimowania. Jeśli zdecydujemy się na uprawę oleandra, musimy pamiętać, że jest on rośliną silnie trującą, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. 

Oleander jest bardzo wrażliwy na suszę. Należy go codziennie podlewać

Oleander w donicy osiąga około 1,5 m, dlatego trzeba mu zapewnić odpowiednio dużo miejsca i ekspozycji na słońce. Najlepiej postawić go przy ścianie, ponieważ źle znosi wiatr. Potrzebuje gleby o odczynie lekko zasadowym. Podstawowym warunkiem pielęgnacji jest nawodnienie, ponieważ oleander jest bardzo wrażliwy na suszę.

Jeśli do niej dopuścimy, to szybko zrzuci liście i kwiaty. Latem należy go podlewać nawet dwa razy dziennie, ponieważ ziemia powinna być stale wilgotna. Woda powinna mieć temperaturę pokojową, zimna szkodzi korzeniom. Co ciekawe oleander nie lubi zbytnio deszczu, dlatego lepiej w tym czasie go przenieść do domu. Oleander nie zniesie zimowania na zewnątrz, potrzebuje chłodniej temperatury w okolicach 4-6°C i dużo rozproszonego światła.  Ważne jest też nawożenie, gdyż potrzebnej sporo energii do kwitnienia. Odpowiedni będzie nawóz do roślin kwitnących.

Zobacz też: Te torebki szybko nie wyjdą z mody! CCC wyprzedaje ponadczasowe modele na lato 2023

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.