Na jabłoni pojawił się biały nalot? Może to być popularna choroba lub niebezpieczny szkodnik

Własna jabłoń w ogrodzie lub sadzie jest na wagę złota. Niestety, tym drzewom owocowym zagraża sporo chorób. Częstym objawem jest biały nalot na jabłoni. Zazwyczaj to choroba grzybowa, ale można go pomylić także z pajęczynką, która oznacza obecność szkodnika.

Biały nalot na jabłoni: co to jest?

Jabłoń, tak jak inne drzewa owocowe, są podatne na różne choroby, a także szkodniki. Niestety, obecnie bez stosowania środków ochrony roślin, rzadko kiedy pozostają zdrowe. Dość powszechnym objawem choroby jabłoni jest biały nalot. Pojawia się na praktycznie wszystkich częściach drzewa. To najczęściej oznaka, że naszą jabłoń zaatakował mączniak prawdziwy jabłoni. Tę chorobę powoduje grzyb Podosphaera leucotricha.

Oznaki pojawiają się zazwyczaj w drugiej połowie lata, choć mogą także wcześniej, jeśli są ku temu sprzyjające warunki (ciepłe i suche dni). Biały nalot z czasem zmienia się w szary. Można go zauważyć na liściach, ale także pąkach, młodych pędach. W dodatku kwiaty są zdeformowane. Mączniak prawdziwy jabłoni jest widoczny też na samych owocach, na których skórce pojawiają się rdzawe nitki, a nawet plamy. 

Czytaj też: Jak ochronić trawnik przed suszą? Znany ogrodnik z TikToka ma na to świetną radę! Wystarczy jeden sposób

Co robić gdy zauważymy na jabłoni biały nalot?

Po zauważeniu objawów mączniaka prawdziwego jabłoni trzeba od razu zacząć go zwalczać, aby choroba nie rozwinęła się zbyt mocno. Jeśli drzewa jest tylko lekko porażone, wystarczające mogą okazać się środki ekologiczne, takie jak np. Bioczos albo samodzielnie wykonana gnojówka z pokrzywy.

Jeśli to nie pomaga albo widzisz, że biały nalot na jabłoni jest obfity, sięgnij po opryski chemiczne, np. Topas 100 EC albo Siarkol. Oprysk stosuj zgodnie z zaleceniami producentami. Jeśli w poprzednim sezonie twoja jabłoń również chorowała na mączniaka jabłoni, zastosuj oprysk profilaktyczny jeszcze przed kwitnieniem wiosną. 

Czytaj też: Jest idealną rośliną doniczkową dla początkujących. Ma niewielkie wymagania i oryginalne liście

jabłońjabłoń fot. unsplash.com

Choroby i szkodniki zagrażające jabłoni

Mączniak prawdziwy jabłoni to tylko jedna z chorób tego drzewa. Ich lista jest niestety dość długa. Na jabłoni można też zauważyć białą pajęczynkę, która z daleka przypomina trochę biały nalot. To oznaka żerowania na naszym drzewie namiotnika jabłoniowego, czyli gąsienic żywiących się miękiszem liści. Te szkodniki mogą nawet ogołocić z liści całe drzewo. A jakie jeszcze choroby mogą go zaatakować? Biały nalot na jabłoni praktycznie zawsze oznacza mączniaka, ale warto przyglądać się liściom, a także korze drzew, bo można zobaczyć tam także inne nieprawidłowe oznaki. 

namiotnik jabłoniowynamiotnik jabłoniowy fot. shutterstock.com

Gdy zauważysz plamki na liściach o ciemnym zabarwieniu to może to być drobna plamistość liści jabłoni.  Często chorobą grzybową jest parch jabłoni, który przejawia się w oliwkowych plamach na liściach, które z czasem zmieniają kolor na ciemniejszy. Groźną chorobą jest także zaraza ogniowa, z powodu której wszystkie części drzewa zaczynają wyglądać tak jakby były spalone. Chorować mogą także pnie i konary jabłoni, na których pojawiają się plamy: to zgorzel kory jabłoni. 

Sprawdź też: Ten kolor paznokci to absolutny hit na lato. Prosty sposób na minimalistyczny i nowoczesny manicure

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.