To jedna z najciekawszych roślin doniczkowych, choć jest mało znana. Jak ją pielęgnować?

Tak jakże piękna roślina doniczkowa jest wciąż mało znana. Wymaga pewnego wysiłku, ale jje kwiaty wynagrodzą wszystko. Jak dbać o eszynantusa?

Eszynantus, znany również jako królewska rurka lub kwiat koralowy, to urocza roślina pochodząca z tropikalnych regionów Ameryki Południowej. W Polsce to wciąż niszowy gatunek, choć wszystko wskazuje na to, że jego oryginalność jest coraz bardziej doceniania. Eszynantus nie jest bardzo trudny w uprawie, jednak ma pewne wymagania.

Egzotyka w domu. Jasne stanowisko to podstawa

Eszynantus zdecydowanie nie jest rośliną na parapet, za to świetnie będzie czuł się w pewnej odległości od okna z firanką. Preferuje jasne stanowiska, z dużą ilością rozproszonego światło. Bardzo nie lubi przeciągów, zatem lepiej trzymać go z daleka od drzwi balkonowych.

Ceni sobie podwyższoną wilgotność powietrza, co możemy mu zapewnić dzięki podstawce z keramzytem, zalanej wodą. Równie dobrze sprawdzi się nawilżacz powietrza. Zimą musimy zapewnić mu niższą temperaturę i wynieść do chłodniejszego pomieszczenia w granicach 15-18°C.

Eszynantus jest wrażliwy na podlewanie. Ważne jest też nawożenie

W przypadku eszynantusa strategiczne jest podlewanie, które wymaga dużego wyczucia. Gleba powinna być lekko wilgotna, tak żeby nie dopuścić do jej przesuszenia.  Przed ponownym podlaniem upewnij się, że górna warstwa gleby jest sucha. Eszynantus dobrze rośnie w lekkiej, przepuszczalnej glebie. Możesz użyć specjalnej mieszanki do roślin doniczkowych lub przygotować własną mieszankę z dodatkiem torfu, perlitu i piasku. Nawożenie powinno odbywać się regularnie, ale umiarkowanie. Eszynantus kwitnie, dlatego odpowiedni będzie nawóz do roślin kwitnących, ale bez zawartości wapnia. Jeśli zajdzie potrzeba to przesadzać możemy go jedynie na wiosnę.

Zobacz też: Gęste i długie rzęsy ze sposobem znanej TikTokerki. Będziesz zaskoczona szybkimi efektami!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.