Ta roślina będzie nowym hitem polskich balkonów? Wygląda jak z bajki, a nie jest trudna w uprawie

Jeśli szukasz ślicznych kwiatów na balkon, to koniecznie zwróć uwagę na nemezję powabną. To efektowna roślina składająca się z drobnych kwiatuszków. Zobacz, jak ją pielęgnować.

Nemezja powabna na balkonie

Już sama nazwa nemezji może nam coś powiedzieć o jej wyglądzie. Nemezja powabna (Nemesia strumosa) faktycznie wygląda powabnie i zachwyca swoimi kwiatkami z płatkami o ciekawym kształcie i ślicznych barwach. Jej kwiatki są małe, ale liczne, dlatego tworzą piękną i efektowną kompozycję.

Nemezja ma niewielką wysokość, dorasta do ok. 30 - 40 cm. W naszym klimacie to roślina jednoroczna. Kwitnie dość długo, bo od czerwca do września. Nemezja na balkonie najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Poradzi sobie także w półcieniu, ale wtedy będzie miała mniej kwiatów.

Czytaj też: Amarylis nie kwitnie, wypuszcza tylko liście? Tego błędu nie popełniaj, a zakwitnie ponownie

Odmiany nemezji powabnej

Kwiaty nemezji mogą mieć bardzo różne kolory. Niektóre odmiany są nawet dwubarwne. Na jakie odmiany nemezji warto zwrócić uwagę? Jeśli lubisz ciepłe kolory takie jak pomarańcz, czerwień i żółć, to może przypaść ci do gustu Nemesia strumosa Carnivale. Z kolei wielbiciele błękitów mogą zagustować w Nemesia Strumosa Blue Germ, której kwiaty przypominają kolorem niezapominajki.

Bardzo efektowna jest także nemezja powabna Helvetia, której kwiaty są biało-czerwone. W sklepach można kupić także mieszanki odmian, które na pewno zaskoczą nas swoją feerią barw po zakwitnięciu. 

Czytaj też: Popularność tej rośliny zaczęła się już w starożytności! Co jest w niej takiego niezwykłego?

Pielęgnacja nemezji powabnej

Nemezja powabna jest rośliną dość łatwą w uprawie. Uprawiamy ją z nasion, choć można kupić także sadzonki. Wysiewamy nasiona do inspektów w kwietniu, po wyrośnięciu pikujemy, a następnie sadzimy do doniczek balkonowych w drugiej połowie maja. Nemezja powabna nie jest mrozoodporna, dlatego trzeba ją chronić przed nawet małymi przymrozkami.

Nie ma dużych wymagań glebowych, wystarczy jej uniwersalna ziemia ogrodowa. Wymaga jednak regularnego podlewania, szczególnie jeśli rośnie na balkonie południowym, a więc z dużą ilością słońca. Trzeba uważać, aby nemezji powabnej ani nie przesuszyć, ani nie przelać. Tego drugiego łatwo można uniknąć stosując drenaż na dnie doniczki. Nemezja wymaga także nawożenia nawozem do roślin kwitnących, przynajmniej raz w tygodniu. 

Sprawdź też: Kosztuje 4 zł, a może zminimalizować cienie pod oczami. Fanki pielęgnacji to uwielbiają

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.