Nie wyrzucaj przeterminowanego jogurtu, zrób z niego nawóz. Zamiokulkas go chętnie wypije

Nie bez powodu zamiokulkas nazywany jest żelazną rośliną. Wytrzymuje naprawdę wiele zaniedbań, ale warto o niego zadbać. W duchu zero waste możemy przygotować świetną odżywkę z przeterminowanego produktu.

Gdyby zrobić listę roślin idealnych dla początkujących domowych ogrodników, to zamiokulkas znalazłby się na jej czele. Ten kwiat doniczkowy wybacza naprawdę wiele zaniedbań, a to dlatego, zamiokulkas należy do rodziny sukulentów. To jedna z najbardziej odpornych i mało wymagających roślin doniczkowych. Ażeby pięknie rósł, warto go zasilać domowymi nawozami, np. zrobionym z przeterminowanego jogurtu.

Czego potrzebuje zamiokulkas? Te warunki warto spełnić

Mówiąc, że zamiokulkas nie jest wymagający, nie znaczy, że możemy go postawić w kącie i zapomnieć. Dobrą informacją jest, że w odróżnieniu od popularnych roślin doniczkowych, zamio dobrze czuje się w półcieniu. Jeśli światła będzie zbyt mało, to szybko nam to zakomunikuje, jego liście staną się blade. Nie lubi zbyt częstego podlewania, suszę dobrze znosi dzięki umiejętności magazynowaniu wody w bulwach korzeniowych.

W jego przypadku lepiej podlewać go zbyt mało niż za dużo, ponieważ przelanie grozi gniciem korzeni. Jego znakiem rozpoznawczym są piękne sprężyste i błyszczące liście, które wymagają regularnego przecierania z kurzu. Możemy nabłyszczać je miksturą z olejku neem. Zamiokulkasa warto zasilać nawozem do roślin zielonych lub domowymi np. z jogurtu.

Nie wyrzucaj przeterminowanego jogurtu! Zamio będzie wdzięczny

Znakomity nawóz do zamiokulkasa możemy przygotować z jogurtu, któremu skończył się termin ważności. Zazwyczaj go wyrzucamy, ale termin nie jest przeciwskazaniem do nawożenia roślin. Ważne jest jednak, ażeby nie był to jogurt słodzony czy owocowy, jedynie naturalny lub grecki nadają się do przygotowania nawozu. Należy wymieszać łyżeczkę jogurtu z litrem wody w temperaturze pokojowej, starannie wymieszać i podlać kwiat. Zabieg możemy powtarzać co miesiąc. 

Zobacz też: Te 3 odcienie blondu to HIT na lato 2023. Truskawkowy odcień zawładnie trendami sezonu

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.