Królowa kwiatów panuje nie tylko w ogrodzie. Te odmiany róż znakomicie odnajdą się na balkonie

Róża pnąca w ogrodzie to fascynujące zjawisko, z wiekiem cieszy coraz bardziej, gdyż odpowiednio wypielęgnowana kwitnie coraz obficiej. Właściciele balkonowe ucieszą się na wieść, że pewne odmiany znakomicie poradzą sobie na nich.

Róże mają wielu wielbicieli i tysiące odmian. Niejedna osoba wzdycha do nich z żalem, że nie mając ogródka, nie może też doczekać się własnego egzemplarza. Jak się okazuje, balkon również umożliwia uprawianie róży. Wystarczy zadbać o jak najlepsze warunki, a także wybrać odpowiednie odmiany. 

Róża na balkonie. Te odmiany znakomicie sobie poradzą

Róże możemy uprawiać nawet w domu, jest to możliwe w przypadku róż miniaturowych, które są niskie i drobne. Na balkonie możemy pozwolić sobie na więcej, na przykład na róże pnące, które dosięgną nawet do 2,5 metra, o ile zapewnimy im odpowiednią podporę.

Jak można się domyślić, odmiany te mają drobne kwiaty, ale w dużej ilości. Warto zainteresować się tymi odmianami: Zorba, Melina czy Hella. Możemy też postawić na róże niższe, ale o większych kwiatach: Aladdin Palace, Samba, Purple Rain czy Meidrifora.

Jakie potrzeby ma róża w donicy? Wymaga nieco uwagi

Uprawa róż w donicy to niemałe wyzwanie i trzeba wręcz ściśle przestrzegać pewnych zasad. Powinna mieć dużą doniczkę o głębokości minimum 50 cm. System korzeniowy róży ma budowę pionową, dlatego pojemnik powinien być podłużny. Świetnie sprawdzą się skrzynie z kratką, po której krzew będzie mógł się piąć. Najlepiej zastosować specjalne podłoże do róż, konieczne jest też nawożenie dedykowanym dla róż nawozem.

Róże potrzebują jasnego stanowiska, ale też osłony przed deszczem. Wymaga systematycznego, ale oszczędnego podlewania. Krzew ten nie znosi zastojów wody, dlatego donica powinna mieć odpływ i warstwę drenażu. Przekwitłe kwiaty należy na bieżąco usuwać, razem z kawałkiem pędu zaraz nad oczkiem. Na zimę róże trzeba przyciąć i otulić agrowłókniną, a także ustawić w kącie, z daleka od wiatru.

Zobacz też: Te 3 odcienie blondu to HIT na lato 2023. Truskawkowy odcień zawładnie trendami sezonu

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.