Krzew idealny na działkę i do ogrodu. Berberys kolumnowy jest wdzięczny i łatwy w uprawie

Może posłużyć za naturalne ogrodzenie lub rosnąć w ogrodzie samodzielnie jako ozdobny krzew. Taki jest właśnie berberys kolumnowy, idealny na działkę i do ogrodu!

Berberys kolumnowy to niezwykle wdzięczny krzew, który charakteryzuje się czerwonymi, fioletowymi, a także zielonymi liśćmi oraz owocami, które później można dobroczynnie wykorzystać. Ten krzew posadzisz w każdym miejscu w ogrodzie, jednak ze względu na swoją strukturę, berberys bardzo dobrze sprawdzi się jako żywopłot! To piękna alternatywa dla dobrze nam wszystkim znanych tui, które często zdobią polskie ogrody. Co warto wiedzieć o berberysie kolumnowym? Podpowiadamy poniżej!

Berberys kolumnowy i jego odmiany – twój ogrodowy sprzymierzeniec

Zdecydowanym plusem berberysu jest jego łatwa pielęgnacja i prostota w utrzymaniu, w jak najlepszej kondycji. Zwłaszcza odmiany "Red Torch" i "Red Pillar" bardzo dobrze radzą sobie z polskim klimatem – niestraszne im przymrozki ani wysoka temperatura. Natomiast umiarkowane podlewanie, sezonowe nawożenie gleby i odpowiednie przycinanie będą kluczem do sukcesu idealnej prezencji berberysu kolumnowego w twoim ogrodzie.

Niezależnie od tego, który gatunek tego krzewu zagości u ciebie na stałe, to będziesz mieć możliwość stworzenia czegoś oryginalnego i nietuzinkowego w przestrzeni ogrodowej, co na pewno zostanie zauważone przez sąsiadów!

Owoce berberysu kolumnowego – jak je wykorzystać?

Okazuje się, że berberys stanowi nie tylko funkcję dekoracyjną w ogrodzie, ale również wydaje plony owocowe, które z łatwością zastosujesz, np. w kuchni. Możesz wytwarzać z nich napary, syropy, a nawet nalewki. Suszony berberys ma właściwości lecznicze, pomaga w zwalczaniu gorączki i niestrawności.

Warto tworzyć z jego udziałem domowe maseczki do twarzy, które sprawdzą się zwłaszcza w przypadku cery trądzikowej, tłustej i mieszanej, ponieważ będą działały oczyszczająco i matująco na skórę twarzy. Jeden krzew, tysiąc właściwości!

Czytaj też: Aranżacja balkonu w stylu marokańskim to hit lata 2023. Prostota z elementami egzotyki

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.