Jak skutecznie zabezpieczyć balkon przed wyjściem kota? Poznaj idealne rozwiązanie, które udaremni kocie wędrówki

Koty są zainteresowane nie tylko wszystkim, co jest w domu, ale także światem zewnętrznym. Z tego powodu uwielbiają wychodzić na balkon. Jak zabezpieczyć tę przestrzeń, tak aby nie mogły wyjść na zewnątrz? Siatka na balkon to dobre rozwiązanie. Poznaj różne rodzaje.

Ochrona balkonu dla kotów

Właściciele kotów wiedzą jak ciekawskie są te stworzenia. Wiele kotów uwielbia wychodzić na balkon, co może być dla nich niebezpieczne. Z tego powodu warto zabezpieczyć tę przestrzeń i uniemożliwić kotu wyjście na zewnętrz. Dotyczy to szczególnie wyższych pięter, ale nie chodzi tu tylko możliwy wypadek. Również mieszkańcy parterów powinni zastosować ochronę na balkon, która uniemożliwi im wyjście. W końcu, na zewnątrz grozi kotom wiele niebezpieczeństw, m.in. inne zwierzęta, a także możliwość zachorowania na chorobę kotów.

Najczęściej stosowana jest siatka na balkon dla kota i jest to skuteczne rozwiązanie. Pamiętaj, że nawet wysokie barierki z otwartą przestrzenią na górze nie będą wystarczające, w końcu koty skaczą bardzo wysoko, potrafią też się wspinać.

Czytaj też: Jak pielęgnować lak pospolity? Pamiętaj o tych zasadach, a obsypie się kwiatami

Siatka na balkon dla kota

W celu zabezpieczenia balkonu przed wyjściem kota zazwyczaj stosuje się siatkę. Są różne typy siatki, które można założyć, a znajdziemy je z łatwością w sklepach online i stacjonarnych. Są skuteczną ochroną.

Siatki na balkon dla kota montuje się je zazwyczaj na hakach umieszczonych w ścianie po obu stronach balkonu. Muszą pokrywać całą przestrzeń balkonu, od dołu do góry (od podłogi) oraz na boki. Sprawdzą się najlepiej na balkonach typu loggia, czyli zabudowanych z 3 stron. 

Czytaj też: Romantyczny balkon w stylu boho. Proste aranżacje, które łatwo odtworzysz w domu

Jakie są najlepsze rodzaje siatek nadające się do zabezpieczenia balkonu dla kotów?

Najczęściej jako ochronę na balkon dla kota stosuje się siatkę polietylenową, inaczej określaną jako rybacka. Jest bardzo mocna, miękka, lekka i wytrzymała na różne warunki pogodowe. Można zdecydować się też na siatkę tego typu wzmacnianą drutem, która dodatkowo zabezpieczy balkon, jeśli obawiamy się, że kot mógłby przegryźć tradycyjną siatkę (choć jest to mało prawdopodobne). Całkiem niezłym rozwiązaniem jest także siatka z polipropylenu, która może być wykonana na konkretny wymiar. Jest trwała, ale jej wadą jest to, że nasiąka wodą. 

Alternatywą jest siatka metalowa dla kota, bardzo trwała i wytrzymała. Kot może się na niej nawet wspinać dla zabawy. Najczęściej montuje się ją w trakcie remontu. Wielkość oczek trzeba dostosować do konkretnego zwierzęcia, tak aby nie stała mu się jakaś krzywda. To siatka, którą montujemy raczej na stałe lub dłuższy okres czasu, bo nie jest prosta w demontażu, a także montaż jest czasochłonny i niezbyt łatwy. W sprzedaży dostępna jest także siatka transparentna, bardzo tania i estetyczna, ale nie jest ona pewnym zabezpieczeniem, bo kot może ją przegryźć. 

Sprawdź też: Jakie paznokcie na lato 2023? Postaw na te, jeśli kochasz wzorki. Są łatwe w wykonaniu, a szalenie efektowne

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.