Jak pielęgnować anturium? Z tą egzotyczną pięknością łatwo nie jest, ale warto

To jedna z najbardziej oryginalnych roślin doniczkowych, jakie możemy zdobyć. Nie jest to jednak dobry wybór dla początkujących. Anturium wymaga wiedzy i uwagi, ale jego uroda rekompensuje wysiłki.

Większość kwiatów doniczkowych, które obecnie się uprawia, ma egzotyczny rodowód. Niektóre z nich poza pochodzeniem wyglądają również niczym wprost wyjęte z tajemniczego tropikalnego lasu. W tej specyficznej grupie zdecydowanie znajduje się anturium. Jeśli poznamy język potrzeb tej niezwykłej rośliny, to będziemy z dumą obserwować narodziny kolejnych jedynych w swoim rodzaju kwiatów.

Jak pielęgnować anturium? To ważne zasady

Jeśli decydujemy się na uprawę anturium, to warto od razu zwizualizować sobie warunki, w których rośnie w naturze. A jest to poszycie lasów tropikalnych, w których dostęp do słońca jest ograniczony, ale nieustanny. Drzewa przepuszczają światło, które do anturium dochodzi w formie rozproszonej. I właśnie takiego stanowiska potrzebuje ta roślina. Jeśli zależy nam, ażeby ulokować ją na jakimś parapecie, to może to być jedynie parapet wschodni lub zachodni. Uprawa w anturium w zwykłej ziemi uniwersalnej może się nie powieść. Warto zapewnić specjalną kompozycję z dużą zawartością kwaśnej ziemi torfowej i dla rozluźnienia piasek, włókno kokosowe lub perlit, a także wykazywać pH od 4,5 do 5,5. To nie koniec warunków, o które trzeba zadbać.

Zobacz też: To jedna z najciekawszych roślin doniczkowych, choć jest mało znana. Jak ją pielęgnować?

Podlewanie i wysoka wilgotność powietrza. Bez tego anturium nie będzie się rozwijało

Jeśli chcemy cieszyć się wyjątkowymi kwiatami anturium, to musimy bardzo skrupulatnie podejść do kwestii podlewania. Bryła korzeniowa powinna być stale wilgotna, ale nie przelana. Przesuszenie może skończyć się fatalnie. Anturium podlewamy wyłącznie miękką wodą, ale możemy też zanurzać w wodzie na kilka minut całą doniczkę. Oczywiście musi ona mieć odpływ. Anturium jak na roślinę tropikalną przystało, potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza, a to zapewnimy mu dzięki nawilżaczowi powierza lub regularnemu zraszaniu. Od kwietnia do sierpnia należy zasilać je nawozem wieloskładnikowym co dwa tygodnie.

Zobacz też: Ten składnik to "nieinwazyjny botoks". W Hebe serum Bielenda za mniej niż 20 złotych

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.