Egzotyczne rośliny owocowe w twoim domu? Poznaj bananowca i jego uprawę doniczkową!

Uprawa egzotycznych roślin w Polsce to nielada wyzwanie dla ogrodników. Istnieją jednak odmiany, które z powodzeniem możesz hodować w domu. Spójrz na bananowca!

Owocowe rośliny egzotyczne są coraz częstszym wyborem dekoracyjnym do domu czy do ogrodu. Kwestia ich uprawy w dużej mierze zależy od wybranego gatunku i możliwości, jakie możemy stworzyć dla danej rośliny. Nie inaczej jest w przypadku bananowca, który przy odpowiedniej, domowej uprawie może nawet owocować! Przed zakupem tej rośliny upewnij się, że masz na nią prawidłowe warunki, a jej pielęgnacja nie będzie dla ciebie zbyt wymagająca. Co warto wiedzieć o bananowcu? Podpowiadamy poniżej!

Bananowiec – uroczy i pokaźny zarazem

Tradycyjna odmiana bananowca jest raczej ciężka w uprawie ze względu na bardzo duży rozmiar rośliny, która w takim wypadku mogłaby wyrosnąć nawet do 10 m! Ponadto polskie warunki glebowe w ogrodzie nie byłyby dla niej wystarczające. Na szczęście istnieje gatunek bananowca karłowatego, który z powodzeniem możesz zasadzić w doniczce.

Mimo wersji "mini" pamiętaj, że bananowiec i tak potrzebuje sporo miejsca na rozrost, dlatego z góry zapewnij mu dużą i przestronną donicę. Idealnym miejscem dla domowego bananowca będzie pomieszczenie z wysokim sufitem czy też balkon zimowy.

Bananowiec w ogrodzie polskim – czy ma sens?

Odmianę doniczkową możesz sezonowo uprawiać w ogrodzie, najlepiej wiosną i latem, gdzie masz pewność, że bananowiec nie będzie miał styczności z przymrozkami. W ogrodzie najlepszym miejscem dla bananowca będzie jasne, ale osłonięte stanowisko, które ochroni roślinę przed wiatrem, ale i ostrym słońcem.

Natomiast po sezonie w okolicach jesieni, donicę z bananowcem należy przenieść z powrotem do domowego pomieszczenia. Dzięki tym wskazówkom twój bananowiec będzie kwitł prawidłowo i uraczy cię smacznymi owocami!

Czytaj też: Rośliny doniczkowe idealne dla początkujących. Te trzy odmiany wybaczą wiele błędów

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.