Marzysz o takich pięknych ogórkach? Poznaj 3 nawozy, które gwarantują zdrowe i bogate plony

Uprawa ogórków nie jest bardzo trudna, dlatego mogą się o nią pokusić nawet początkujący ogrodnicy. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach pielęgnacji. Regularne podlewanie i ewentualne opryski to jedno, bardzo kluczowe jest jednak nawożenie ogórków. Warzywa te bardzo potrzebują składników odżywczych takich jak azot, potas i fosfor. Jakie stosować nawozy do ogórków?

Nawóz do ogórków: gnojówka z pokrzywy

Do jednych z najbardziej cenionych nawozów do różnych roślin i warzyw zalicza się gnojówkę z pokrzywy. Przygotowanie jej nic nie kosztuje, a składniki mamy zazwyczaj pod ręką. Gnojówka to cenny nawóz, bogaty przede wszystkim w azot, ale także w fosfor i potas. Podlewanie nią ogórków wpływa na ich lepszy wzrost, ale także uodparnia na choroby. Do jej przygotowania potrzebne są młode rośliny pokrzywy, niezakwitnięte.

Można użyć 0,5 kg pokrzywy i 5 litrów wody. Pokrzywę zalewamy wodą i odstawiamy na 2 tygodnie do cienia, codziennie mieszamy. Gdy powierzchnia mikstury będzie już gładka i jednolita, rozcieńczamy gnojówkę z wodą w proporcji 1 (gnojówka): 10 (woda). Stosuj raz na 2 tygodnie.

Czytaj też: Rośliny doniczkowe idealne dla początkujących. Te trzy odmiany wybaczą wiele błędów

Czym nawozić ogórki? Zastosuj skorupki od jajek

Do niektórych nawozów możemy użyć odpadków kuchennych, które wydawałoby się, że do niczego już się nie przydadzą. Tak właśnie jest ze skorupkami jajek. Są one bogate w potrzebne ogórki składniki, poprawiają glebę oraz pozytywnie wpływają na system korzeniowy.

nawóz do ogórków ze skorupek jajnawóz do ogórków ze skorupek jaj fot. shutterstock.com

Wykorzystanie ich jako nawóz jest szalenie proste. Wystarczy je trochę przesuszyć i rozdrobnić na proszek, najlepiej w moździerzu. Następnie wystarczy położyć je pod ogórkami. Skorupki jajek można także ewentualnie wymieszać z wrzącą wodą. Takim płynnym nawozem wystarczy podlewać ogórki. 

Czytaj też: Którym roślinom balkonowym należy obrywać kwiaty? W przypadku tych trzech jest to niezbędne

Nawóz z drożdży do ogórków: domowy sposób na piękne plony

Składniki do zrobienia wartościowego nawozu do ogórków znajdziesz także w kuchni. Są to np. drożdże kucharskie. Znajdują się w nich liczne minerały i związki, ważne dla wzrostu roślin, w tym przede wszystkim fosfor i potas.

Jeśli chcesz mieć obfite plony ogórków, konieczne jest stosowanie nawozówJeśli chcesz mieć obfite plony ogórków, konieczne jest stosowanie nawozów fot. shutterstock.com

Stosowanie nawozu z drożdży do ogórków poprawi system korzeniowy ogórków, a także zmniejsza ryzyko na pojawienie się chorób grzybowych. Jak zrobić taki nawóz? Najprostsza jest wersja niesfermentowana, gotowa do użycia od razu po zrobieniu. Kostkę drożdży zalej 10 litrami wody, wymieszaj, odstaw na godzinę. Najlepiej stosować co 2 tygodnie.

Sprawdź też: Jak pachną it-girls? Hailey Bieber i Sophia Richie nie oszczędzają! Te perfumy kosztują nawet 1.5 tysiąca

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.