Takie "drzewko różane" to piękna ozdoba balkonu lub tarasu! Jak je pielęgnować?

Róże to jedne z najpiękniejszych kwiatów. W ciekawej formie można je uprawiać także na balkonie lub tarasie. Róża na pniu w donicy wygląda elegancko i dostojnie! Jak ją pielęgnować?

Róża na pniu w donicy: piękny kwiat na balkon i taras

Róże pienne, nazywane też drzewkami różanymi i różami sztamowymi, są niezwykle efektowne, a dość mało popularne. Mogą rosnąć bezpośrednio w gruncie, ale także w donicy na balkonie lub tarasie. Jak sama nazwa wskazuje, rosną one na pniu, co wyróżnia je od tradycyjnie rosnących róż. Mają charakterystyczne, efektowne korony i mogą mieć różne wysokości, nawet 1,8 metra.

róża na pniuróża na pniu fot. shutterstock.com

Róża na pniu w donicy nie jest trudna w pielęgnacji, a na pewno pięknie ozdobi balkon lub taras. Można zdecydować się na różne rodzaje, m.in. pnące, wielkokwiatowe, parkowe, wielokwiatowe. Powstają one w drodze okulizacji, czyli sposobu rozmnażania. Na pień przeszczepiany jest pąk którejś z odmian róż. 

Czytaj też: Którym roślinom balkonowym należy obrywać kwiaty? W przypadku tych trzech jest to niezbędne

Jak pielęgnować różę na pniu w donicy?

Róża na pniu w donicy powinna stać na słonecznym stanowisku lub półcienistym, osłoniętym od wiatru. Doniczkowe róże pienne trzeba podlewać regularnie, podłoże nie może przeschnąć. Szczególnie istotne jest to podczas upalnych dni, kiedy może się zdarzyć, że podlewać trzeba będzie nawet codziennie. Pamiętaj, aby nie polewać wodą liści, aby nie rozwinęła się żadna choroba grzybowa, na które róże są podatne. Ważne jest również nawożenie nawozem do roślin kwitnących, raz na 2 tygodnie, maksymalnie do połowy lipca.

Jak zabezpieczyć róże na pniu w donicy na zimę? Można je albo zadołować w ogrodzie, albo przenieść do innego, chłodnego pomieszczenia. W pierwszym wypadku trzeba wykopać dołek, umieścić tam donicę, zrobić kopczyk, a koronę okryć agrowłókniną. Inną opcją jest przeniesienie ich do chłodniejszego pomieszczenia albo ewentualnie pozostawić na balkonie, ale dobrze zabezpieczyć przed chłodem np. umieszczając w kartonie z wypełniaczami, a koronę okryć agrowłókniną. 

Czytaj też: Rośliny doniczkowe idealne dla początkujących. Te trzy odmiany wybaczą wiele błędów

Przycinanie róży na pniu w donicy

Różę na pniu w donicy trzeba przycinać, aby cały czas wyglądała pięknie i zachowała swój kształt. Szczególnie ważne jest to w przypadku młodych roślin. Na wiosnę przycinamy pędy na 5 pąków w stosunku do miejsca szczepienia. W następnym roku powtarzamy tę czynność, a dodatkowo usuwamy uschnięte pędy lub z wyraźnymi objawami choroby. Trzeba też usuwać pędy, które wyrastają pod miejscem szczepienia. W kolejnych latach regularnie przycinaj pędy, których jest za dużo lub są chore. Nie zapominaj też o usuwaniu przekwitniętych kwiatów. 

Sprawdź też: Tłuste włosy to już nie problem! Najmodniejsza fryzura sezonu sprytnie je maskuje

Więcej o:
Copyright © Agora SA