Nowość dla miłośników grzybów. Nie tylko bez trudu rozpoznasz gatunek, ale też dowiesz się, gdzie szukać

Powoli możemy przygotować się do sezonu na grzyby. Choć na zbiory jeszcze za wcześnie, to na edukację zdecydowanie nie. O zatruciach słyszymy coraz częściej i przytrafiają się nawet doświadczonym grzybiarzom. Lubelscy studenci postanowili opracować narzędzie do edukacji, ale i prewencji.

Grzybobranie to niemal sport narodowy w Polsce. I bardzo dobrze, ponieważ spacery na świeżym powietrzu to samo zdrowie, ale co ciekawe czynność ta wpisuje się w praktykę mindfulness. Uczy uważności i bycia tu i teraz, a we współczesnym zabieganym świecie to wyjątkowo cenne. Zatem wyprawa na grzyby jest zdrowa i dla ciała i dla ducha. Niestety potrafi też być dużym zagrożeniem, jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy. Odpowiedzią na ten problem jest pomysł lubelskich studentów i naukowców. 

Te grzyby łatwo pomylić. Jak udzielić pomocy w przypadku zatrucia grzybami?

Co roku słyszymy o zatruciach grzybami, niektóre kończą się śmiercią, inne ciężkimi powikłaniami. Niektóre gatunki są po prostu łudząco podobno do siebie, dlatego łatwo o pomyłkę. Przykładem jest kurka, która jest jadalna i trująca lisówka pomarańczowa. Obie są rdzawo-pomarańczowe, niewielkie i mają blaszki pod spodem. Inna feralna para to bezpieczna gąska zielona i trujący muchomor sromotnikowy, kania i muchomor plamisty, a także jadalny borowik szlachetny i trujący goryczak żółciowy.

Zobacz też: Rośliny doniczkowe idealne dla początkujących. Te trzy odmiany wybaczą wiele błędów

Najczęstsze objawy zatrucia to nudności, wymioty, ból brzucha i głowy, podwyższona temperatura ciała. W przypadku zatrucia trzeba natychmiastowo wezwać pogotowie, a czekając na pomoc medyczną, należy sprowokować wymioty. Osobie z objawami zatrucia nie można podawać mleka i alkoholu. Konsekwencje mogą być tragiczne, dlatego tak ważne jest edukacja i ostrożność. Świetnym narzędziem będzie strona internetowa i aplikacja stworzona przez lubelskich studentów. 

Aplikacja dla grzybiarzy. Zawiera mnóstwo informacji

Studenckie Koło Naukowe Geoinformatyków "Geo IT" Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Biotechnologów "Mikron" niedawno zaprezentowało wyjątkowo przydatną aplikację dla grzybiarzy. Służy ona do pogłębiania wiedzy na temat charakterystyki grzybów, a także ich lokalizacji w polskich lasach. Nazywa się "Grzyby w Polsce", a można ją pobrać tutaj.

To świetny darmowy atlas, dzięki któremu można uniknąć pomyłki, a także dowiedzieć się wielu istotnych wskazówek.

Zobacz też: Tłuste włosy to już nie problem! Najmodniejsza fryzura sezonu sprytnie je maskuje

Więcej o: