Uprawiasz kwiaty na balkonie? Uważaj, to może skończyć się 500 zł mandatu!

Kwiaty na balkonie to powszechny widok w Polsce. To piękna ozdoba, a także przyjemność, ponieważ w ten sposób tworzymy swój mały azyl. To niepozorne hobby może jednak skończyć się niemałym mandatem, a także awanturą. Warto wiedzieć, jakie są regulacje prawne.

Wiosną z przyjemnością planujemy aranżację balkonu, a najczęściej rolę główną odgrywają różnego rodzaju kwiaty. Chętnie wybieramy gatunki zwisające, które tworzą całe kwitnące kobierce. Niestety w ich przypadku łatwo złamać prawo, o którym mało kto pamięta. 

Zobacz też: Nowość dla miłośników grzybów. Nie tylko bez trudu rozpoznasz gatunek, ale też dowiesz się, gdzie szukać

Kwiaty na balustrdzie są piękne, ale niebezpieczne. Grozi nam mandat

Doniczki umocowane na balustradzie balkonu to stały widoczek latem. Mają w sobie dużo urody, zasłaniając balustradę bujnym zwisającym kwieciem. Niestety bywa to też niebezpieczne. Źle przytwierdzone doniczki stwarzają zagrożenie dla sąsiadów poniżej, jak i przechodniów. Może strącić je silniejszy wiatr, a wiadomo, że nie zawsze jesteśmy w stanie szybko je zdjąć. Na rynku dostępne są donice z mocnymi konstrukcjami, jednak nawet to nie jest gwarancją bezpieczeństwa w świetle litery prawa. Według art. 75. par. 1 Kodeksu wykroczeń:

Kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany.

Nie tylko balustrada. Uważaj z podlewaniem

A więc chodzi nie tylko o potencjalny upadek, ale możliwość zalania sąsiadów przez podlewanie kwiatów, jak i spadające liście i kwiaty. Jeśli woda będzie kapała na balkon sąsiada, to jak najbardziej ma on prawo to zgłosić odpowiednim służbom. Najbezpieczniej będzie zamocować skrzynki do wewnątrz, a także podlewać rośliny z dużym wyczuciem. Warto też sprawdzić, jakie zasady zostały określone przez wspólnoty mieszkaniowe oraz spółdzielnie. 

Zobacz też: HM wyprzedaje sukienkę za mniej niż 30 złotych! Ten krój słynie z wygody. Kobiety go uwielbiają

Więcej o:
Copyright © Agora SA