Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął decyzję, że 2023 rok jest rokiem Wisławy Szymborskiej - wybitnej polskiej poetki. Powstanie parku im. W. Szymborskiej było rezultatem inicjatywy, która otrzymała poparcie prawie 9 tysięcy mieszkańców Krakowa w ramach budżetu obywatelskiego. Gdy pojawił się pomysł, aby park otrzymał imię poetki, 3360 osób z całej Polski wyraziło swoją aprobatę, podpisując petycję "TAK dla parku im. Wisławy Szymborskiej".
Otwarcie parku odbyło się podczas pikniku zorganizowanego przez miasto we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej oraz partnerami zaangażowanymi w obchody Roku Szymborskiej. Przestrzeń parku jest zdominowana przez kolor zielony. "Wolę kolor zielony" pisała Wisława Szymborska w swoim wierszu "Możliwości". W nowo otwarty parku na pewno jej nie brakuje. Zamiast betonowego parkingu, który istniał wcześniej, powstała przyjazna, zielona przestrzeń podzielona na różnokolorowe ogrody.
Cieszę się, że nasze miasto nie wzniosło pomnika Wisławy Szymborskiej, ale że jej „pomnik" zasiało i posadziło. Upamiętniło ją w takiej formie, która – jestem przekonany – jej by najbardziej odpowiadała. W parku można przeżyć radość czytania, a może i pisania. Leżeć na trawie i podziwiać paradujące nad nami chmury. Rozmawiać z kamieniem lub wsłuchiwać się w milczenie roślin. Zakochać się od pierwszego wejrzenia, miłością najlepiej szczęśliwą. Przyglądać się cudom pierwszym lepszym. Rozważać możliwości. Zdumiewać się. Na wszelki wypadek powątpiewać, czy to, co ważne, ważniejsze jest od nieważnego. W niedzielę – dziękować swojemu sercu, że nie marudzi. Czytać listy umarłych. Dzielić się wrażeniami z teatru. Obmyślać świat – wydanie drugie. I pamiętać, że nic dwa razy się nie zdarza. I nie zdarzy.
- mówi Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Niewielki sad z drzewami owocowymi nawiązuje do dawnych sadów karmelitów, które znajdowały się w tym miejscu. W centrum parku znajduje się półokrągła przestrzeń porośnięta trawą i kwiatami, nawiązująca do placu apelowego, który istniał w austriackich koszarach w tym miejscu. Wzdłuż głównej alei widać kaskadowo opadający strumyk z roślinnością wodną. Woda z dachu pobliskiej biblioteki jest retencjonowana i wykorzystywana do podlewania roślin. Park obejmuje również część leśną, która zapewnia schronienie, szczególnie w ciepłe dni.
Miejsce, gdzie wcześniej znajdowały się betonowe płyty, teraz jest wypełnione zielenią i infrastrukturą, umożliwiającą odpoczynek i rekreację. W kolorowym ogrodzie w samym centrum miasta posadzono aż 125 drzew, takich jak klony, graby, topole, kasztanowce, oraz drzewa owocowe, takie jak jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie i śliwy. W dolnej warstwie zieleni znajduje się ponad 1600 różnych krzewów, takich jak bez czarny, lilaki, kalina.