To pnącze rośnie jak szalone i jest oblepione białymi kwiatami! Może ozdobić płoty, ściany domów oraz pergole

To najszybciej rosnąca roślina ozdobna w Polsce. Świetnie nadaje się do zakrycia starego płotu lub udekorowania murów. Może też zdobić ogrodowe pergole. Jak pielęgnować rdest Auberta?

Rdest Auberta: pnącze, które zaskakuje szybkością wzrostu

Rdest Auberta (Fallopia aubertii) to bardzo szybko rosnące pnącze, które może ozdobić mury, pergole lub osłonić nasz ogród. W ciągu pierwszego roku jego elastyczne pędy mogą urosnąć do ok. 8 metrów, a w kolejnych latach o kolejne kilka metrów. Uznaje się, że rdest Auberta jest najszybciej rosnącą rośliną ozdobną w naszym kraju. Ma zielone, sercowate liście, które opadają podczas przymrozków. Od sierpnia rdest Auberta zakwita, i wtedy oblepia go mnóstwo białych kwiatów. Wygląda to bardzo efektownie!

Rdest AubertaRdest Auberta fot. shutterstock.com

Kwiaty te kwitną aż do pierwszych przymrozków. Rdestówka Auberta (bo tak również określa się to pnącze), pochodzi z Chin. To roślina wieloletnia. W Polsce uprawia się jedną odmianę: Summer Sunshine. Warto wiedzieć, że to roślina trująca, niebezpieczna dla kotów oraz psów, a także małych dzieci.

Czytaj też: Oprysk z tymianku potrafi zdziałać cuda w ogrodzie. Przepis jest banalnie prosty

Jak uprawiać rdest Auberta?

Rdest Auberta nie jest trudny w uprawie. Najważniejsze jest tak naprawdę znalezienie dla niego dobrego stanowiska. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych lub półcienistych. Nie ma natomiast dużych wymagań odnośnie gleby. Trzeba pamiętać o jego podlewaniu, szczególnie w dni upalne, bo nie lubi suszy, z powodu braku wody może zacząć zrzucać liście. Z drugiej jednak strony nie może mieć także zbyt wilgotno.

Ze względu na szybki wzrost pędów niezbędne jest regularne przycinanie ich co 2 tygodnie, a także koniecznie wiosną. Jak radzi sobie rdest Auberta zimą? Mimo że to roślina wieloletnia, nie jest zbyt odporny na mrozy, dlatego trzeba go osłonić. Jednakże nawet jeśli przemarznie, wiosną prawie na pewno znów odżyje. 

Czytaj też: Egzotyczne rośliny owocowe w twoim domu? Poznaj bananowca i jego uprawę doniczkową!

Sadzenie rdestu Auberta - jak i kiedy?

Rdestówkę Aubertę najlepiej sadzić pod koniec lata lub wiosną (w kwietniu lub maju). Sadzonkę wkładamy do dość głębokiego i szerokiego dołu (ok. 40 cm). Trzeba pamiętać też o odpowiednich odległościach od podpór, ogrodzenia lub ściany.

Powinno to być nie mniej niż 30 cm, oraz około metr od innych roślin. Rdest Auberta najlepiej nadaje się jako ozdoba płotu, muru lub ściany. Może też pięknie ozdobić ogrodowe pergole lub altany. Niektórzy uprawiają rdest Auberta także na balkonie, ale wtedy trzeba bardzo kontrolować jego wzrost i często przycinać pędy.

Sprawdź też: Delikatny manicure hybrydowy. Ukrywa odrost, wysmukla palce i pasuje do wszystkiego

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.