Te rośliny na balkon mogą rosnąć na nim kilka lat! Długo kwitną i wyglądają cudnie

Jakie rośliny na balkon? Jeśli nie chcesz co roku sadzić nowych, to zdecyduj się na kwiaty wieloletnie balkonowe. Zobacz przykładowe gatunki.

Kwiaty wieloletnie na balkon

Rośliny wieloletnie na balkonie są bardzo dobry wyborem jeśli nie chcesz co roku zajmować się sadzeniem nowych kwiatów jednorocznych. Wśród bylin na balkon są zarówno rośliny kwitnące, jak i ozdobne z liści. Można mieć także drzewka liściaste i krzewy, które często są zimozielone. Wybierając kwiaty wieloletnie trzeba oczywiście wziąć pod uwagę wiele rzeczy, m.in. to jakie warunki możemy zapewnić danych roślinom na balkonie. W dodatku niektóre z nich wymagają także zimowania, które zazwyczaj polega na przeniesieniu roślin do chłodniejszego pomieszczenia.

Czytaj też: Oprysk z tymianku potrafi zdziałać cuda w ogrodzie. Przepis jest banalnie prosty

fiołek rogaty - kwiat wieloletni na balkonfiołek rogaty - kwiat wieloletni na balkon fot. shutterstock.com

Jakie rośliny wieloletnie na balkon południowy, a jaki na wschodni lub północny?

Niektóre kwiaty potrzebują słonecznego stanowiska, a inne lepiej czują się w cieniu. Jeśli masz balkon południowy lub zachodni to przez większość dnia jest on skąpany w słońcu. Co można na nim uprawiać? Na pewno pelargonię, zarówno rabatową jak i bluszczolistną.

Na słonecznym balkonie można hodować także kwiaty wieloletnie takie jak: rozchodnik okazały, żagwin, dalia, lawenda. A jakie rośliny sprawdzą się na zacienionym balkonie? Między innymi efektowna tawułka, barwinek, fiołek rogaty, żurawka, funkia. 

kwiaty wieloletnie na balkon: tawułka, żagwinkwiaty wieloletnie na balkon: tawułka, żagwin fot. shutterstock.com

Kwiaty zwisające wieloletnie na balkon

Na balkonach dużą popularnością cieszą się kwiaty zwisające, a także pnące. Wśród nich jest wiele bylin na balkon. Jeśli najbardziej lubisz kwitnące kwiaty to świetnie sprawdzi się wspomniana już wcześniej pelargonia bluszczolistna. W wiszących donicach można też hodować bluszcz, który ozdabia balkon intensywnie zielonymi listkami.

Warto mieć również winobluszcz pięciolistkowy. Nie wytwarza kwiatów, ale za to jesienią zachwyca kolorami swoich liści, które zmieniają barwy. Z kolei przez cały rok swoimi zimozielonymi liśćmi zachwyca wiciokrzew Henry'ego. 

Czytaj też: Egzotyczne rośliny owocowe w twoim domu? Poznaj bananowca i jego uprawę doniczkową!

Drzewka i krzewy na balkonie

Na balkonie oraz tarasie bardzo dobrze sprawdzają się także wieloletnie krzewy, oraz małe drzewka. Można postawić zarówno na rośliny liściaste, jak i iglaki. Wśród tych pierwszych warto zwrócić uwagę na berberysy. Mają drobne liście o różnych kolorach, czasem bardzo efektownych, np. czerwonych lub żółtych. Ciekawą ozdobą jest może być także wierzba japońska, która lubi słoneczne stanowiska. A jakie iglaki mogą być na balkonie? Najczęściej wybierane gatunki to: kosodrzewina, tuja szmaragdowa oraz jałowiec. 

Czytaj też: Letnie sukienki do 60 zł z wyprzedaży ZARA. Krój zielonej to hit sezonu 2023, zamaskuje brzuszek i boczki

Więcej o:
Copyright © Agora SA