Potoczna nazwa tej rośliny doniczkowej to ucho słonia. Wprowadzi egzotyczny urok do wnętrza

Ucho słonia to jeden z egzotycznych kwiatów doniczkowych, który możemy uprawiać w domu. Wygląda ciekawie i przyciąga wzrok swoimi zielonymi, dużymi liśćmi. Zobacz, jak pielęgnować alokazję.

Roślina Ucho słonia

Roślina o potocznej nazwie "Ucho słonia" to oficjalnie alokazja. Tej kolokwialnej nazwy używa się dla kilku odmian, m.in. Alokazji: Olbrzymiej, Polly, Wentii. Ich liście faktycznie mogą kojarzyć się z uszami tego zwierzęcia, mają podobny kształt. To roślina, która pochodzi z tropikalnej Azji oraz Australii. W naturalnym środowisku jej łodyga może osiągnąć długość nawet 5 metrów. W Polsce uprawiamy ją jako roślinę doniczkową w mieszkaniu.

Oczywiście osiąga znacznie mniejsze rozmiary, bo dorasta do ok. pół metra, choć w dobrych warunkach może być wyższa. Czym przyciąga wzrok? Ucho słonia wygląda bardzo egzotycznie, co zawsze dodaje ciekawego charakteru wnętrzom. Jej elementy ozdobne to intensywne, zielone liście o oryginalnym, sercowatym kształcie wyrastające na pojedynczych łodygach.  

Kwiat ucho słonia: gdzie postawić i jakie warunki zapewnić?

Roślina Ucho słonia naturalnie rośnie w tropikalnym środowisku, dlatego trzeba jej stworzyć namiastkę takich warunków w naszym mieszkaniu. Alokazja najlepiej czuje się w ciepłym pomieszczeniu, nawet do 28 stopni latem, a zimą 18 stopni. Równocześnie lubi wilgotne powietrze, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza i trzymać roślinę z dala od grzejników.

Ucho słonia można czasem także zraszać, ale letnią i odstaną wodą. Alokazja najlepiej będzie rosła na stanowisku jasnym, ale z rozproszonym światłem, nie na bezpośrednim słońcu. Uwaga: alokazja to roślina trująca, dlatego nie może być w mieszkaniu, w którym mieszkają zwierzęta domowe. 

Czytaj też: Te rośliny na balkon mogą rosnąć na nim kilka lat! Długo kwitną i wyglądają cudnie

Ucho słonia kwiat jak pielęgnować?

Oprócz odpowiedniego stanowiska i warunków trzeba o alokazję odpowiednio dbać, aby nie usychała lub nie dotykały jej żadne choroby. Jak podlewać roślinę Ucho słonia? Nie można przesadzić, najlepiej poczekać, aż wierzchnia warstwa będzie lekko sucha. 

Podlewanie ograniczamy zimą. Na dnie doniczki powinien być drenaż, aby podłoże nie było zbyt wilgotne, bo to może zaszkodzić. Bardzo istotny jest także rodzaj gleby. Roślina ucho słonia czuje się najlepiej w podłożu próchnicznym i żyznym. 

Sprawdź też: Jakie kolory i wzory na paznokcie u nóg na lato 2023? Te propozycje są po prostu boskie!

Więcej o: