Zachwyca liśćmi niczym harmonijka, a mało kto o niej słyszał. Wymaga specjalnego traktowania

Ta mało znana roślina zdecydowanie wyróżnia się na tle innych. Jej liście wyglądają wręcz nierealnie, dlatego wyjątkowo ozdobi wnętrze domu. Licuala grandis jest warta wszelkich wysiłków.

Kencja, areka, livistona czy chamedora to odmiany palm, które są bardzo popularne, ale i łatwo dostępne. Wszystkie osiągają całkiem spore rozmiary, dlatego dodają miejscu pewnego egzotycznego uroku. Jest jeszcze jedna odmiana palmy, którą warto się zainteresować. W tym przypadku Matka Natura wprost zaskakuje swoją pomysłowością. Liście licuali grantis to dosłownie wachlarze. Dowiedz się, jak o nią zadbać.

Czego potrzebuje licuala? Warunki tropikalne w domu

Licuala nazywana jest też wachlarzownicą wyniosłą. I określenie to idealnie oddaje jej urok. Soczyście zielone plisowane liście dorastają nawet do 1 metra średnicy, a cała palma do 3 metrów. Środowisko naturalne licuali to dolne warstwy lasów tropikalnych i pod tym względem jej potrzeby są takie same w warunkach domowych. Nie znosi bezpośredniego słońca, dlatego preferuje stanowisko z rozproszonym światłem. Jak łatwo się domyślić lasy tropikalne gwarantują stale wilgotną glebę, dlatego podłoże u licuali również powinno takie być.

Zobacz też: 500 zł za wieszanie pranie na balkonie? To możliwe! Sprawdź, jak uniknąć mandatu

Nie możemy doprowadzić do przesuszenia, jednak przed każdym podlaniem należy sprawdzić palcem stan gleby na głębokości 6 cm, nie tylko powierzchrzniowo. Jeśli jest suche, to wtedy podlewamy. Nie możemy zapomnieć o technice, należy wlewać wodę cienkim strumieniem i co chwilę robić przerwę. Lejemy wodę po całej powierzchni, a nie tylko w jednym miejscu aż do momentu wypłynięcia wody przez otwory w donicy. To bardzo ważne.

Wilgotność powietrza jest kluczowa. Zadbaj o to 

W lasach tropikalnych panuje wysoka wilgotność powietrza. W domu dla licuali jest również to bardzo ważne, jednak nie lubi zraszania. Najlepiej jest zapewnić jej nawilżacz powietrza, albo ustawić na podstawce wypełnionej wodą i keramzytem.

Chodzi o stałe podwyższenie wilgotności. Jak każda roślina zielona potrzebuje nawożenia, ale uwaga: o połowę mniejszą dawką nawozu. Latem możemy wystawić ją na balkon, ale w nieco ocienionym miejscu. Licuala nazywana jest jedną najpiękniejszych roślin doniczkowych na świecie.

Zobacz też: Te upięcia na wesele to prawdziwy hit na Instagramie! Proste i do wykonania samodzielnie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.