Kupując zioła doniczkowe w markecie, zużywamy je zazwyczaj w ciągu kilku dni, a nie na raz. Oczywiste jest więc to, że zależy nam, aby przez ten czas pozostały one świeże, a także nie utraciły walorów smakowych i cudownego aromatu. Niestety często dzieje się tak, że zioła po tygodniu nadają się jedynie do wyrzucenia. Jak temu zaradzić? Poznaj kilka prostych wskazówek!
W dniu zakupu zioła nie powinny być zwiędnięte ani zasuszone. Ważne jest również to, aby nie posiadały jakichkolwiek zmian na liściach, ponieważ świadczą one o chorobie rośliny. Zwróć uwagę także na ziemię w doniczce - jeśli jest ona zbyt sucha i odchodzi od doniczki, oznacza to, że roślina jest zasuszona i szybko zwiędnie. Ziemia powinna być wilgotna.
Czytaj też: Potoczna nazwa tej rośliny doniczkowej to ucho słonia. Wprowadzi egzotyczny urok do wnętrza
Świeże zioła dostępne w marketach sprzedawane są w małych doniczkach utrudniających rozrost roślin i utrzymanie odpowiedniej wilgotności ziemi, przez co ona wysycha. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu ziół w dobrej kondycji, koniecznie po zakupie przesadź je do większej doniczki i mocno przerzedź.
Czytaj też: Jest banalnie łatwa w uprawie i bardzo dekoracyjna. Zielistka urozmaici każde wnętrze!
Zioła do prawidłowego rozwoju potrzebują odpowiedniej ilości światła słonecznego. Z tego względu najlepszym miejscem na ich przechowywanie jest parapet przy oknie. Jednak podczas zimy należy uważać na to, aby wietrząc pomieszczenie, nie zaszkodzić roślinie zbyt zimnym powietrzem napływającym z zewnątrz. W sezonie letnim można wystawić zioła na taras lub balkon. Najważniejsze jest to, aby nie ustawiać ziół zbyt blisko kuchenki, lodówki, mikrofalówki czy innych urządzeń generujących ciepło.