Jak dbać o zioła z marketu, aby dłużej zachowały świeżość? 3 proste wskazówki

Zioła w kuchni to podstawa! Chyba nikt nie wyobraża sobie przygotowania jakiegokolwiek dania bez jego doprawienia, prawda? Najczęściej korzystamy z suszonych, sproszkowanych lub granulowanych ziół, które jednak nie oddają tego smaku i aromatu ziół świeżych. Czynnikiem, który definiuje o tym wyborze, jest przede wszystkim wygoda. Zioła doniczkowe szybko usychają i psują się. Na szczęście podpowiadamy, jak temu zaradzić.

Kupując zioła doniczkowe w markecie, zużywamy je zazwyczaj w ciągu kilku dni, a nie na raz. Oczywiste jest więc to, że zależy nam, aby przez ten czas pozostały one świeże, a także nie utraciły walorów smakowych i cudownego aromatu. Niestety często dzieje się tak, że zioła po tygodniu nadają się jedynie do wyrzucenia. Jak temu zaradzić? Poznaj kilka prostych wskazówek!

1. Zwróć uwagę na świeżość ziół w dniu zakupu

W dniu zakupu zioła nie powinny być zwiędnięte ani zasuszone. Ważne jest również to, aby nie posiadały jakichkolwiek zmian na liściach, ponieważ świadczą one o chorobie rośliny. Zwróć uwagę także na ziemię w doniczce - jeśli jest ona zbyt sucha i odchodzi od doniczki, oznacza to, że roślina jest zasuszona i szybko zwiędnie. Ziemia powinna być wilgotna.

Świeże ziołaŚwieże zioła fot. shutterstock.com

Czytaj też: Potoczna nazwa tej rośliny doniczkowej to ucho słonia. Wprowadzi egzotyczny urok do wnętrza

2. Przesadź zioła do większej doniczki

Świeże zioła dostępne w marketach sprzedawane są w małych doniczkach utrudniających rozrost roślin i utrzymanie odpowiedniej wilgotności ziemi, przez co ona wysycha. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu ziół w dobrej kondycji, koniecznie po zakupie przesadź je do większej doniczki i mocno przerzedź.

 Czytaj też: Jest banalnie łatwa w uprawie i bardzo dekoracyjna. Zielistka urozmaici każde wnętrze!

3. Ustaw zioła w odpowiednim miejscu

Zioła do prawidłowego rozwoju potrzebują odpowiedniej ilości światła słonecznego. Z tego względu najlepszym miejscem na ich przechowywanie jest parapet przy oknie. Jednak podczas zimy należy uważać na to, aby wietrząc pomieszczenie, nie zaszkodzić roślinie zbyt zimnym powietrzem napływającym z zewnątrz. W sezonie letnim można wystawić zioła na taras lub balkon. Najważniejsze jest to, aby nie ustawiać ziół zbyt blisko kuchenki, lodówki, mikrofalówki czy innych urządzeń generujących ciepło.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.