Ma liście jak perły i nie pomylisz go z żadną inną rośliną doniczkową. Jak dbać o ten sukulent?

To nietuzinkowa, bardzo oryginalna roślina doniczkowa do wnętrz. Jej liście przypominają perły i dlatego czasem nazywana jest "Sznurem pereł". Jak pielęgnować Starca Rowleya?

Starzec Rowleya: tej rośliny nie pomylisz z żadną inną

Starzec Rowleya (Senecio Rowleyanus) to ciekawy sukulent, który wyróżnia się pędami z listkami w kształcie kulek. Z powodu tego wyglądu czasem nazywany jest "Sznurem pereł". Naturalnie rośnie na w Afryce Południowej i Zachodniej, na półpustynnych obszarach. W Polsce jest obecnie dość popularny jako roślina doniczkowa do domu, co zawdzięcza oczywiście swojemu ciekawemu wyglądowi.

Często uprawiany jest w modnych doniczkach w kształcie głowy, co sprawia, że jego pędy przypominają włosy. Co ciekawe, może nawet wytworzyć białe kwiaty, ale w uprawie domowej zdarza się to niezbyt często. Starzec Rowleya nie jest bardzo trudny w uprawie, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach jego pielęgnacji. Niestety nie mogą go mieć w domu posiadacze zwierząt, bo to roślina trująca.

Czytaj też: Jest banalnie łatwa w uprawie i bardzo dekoracyjna. Zielistka urozmaici każde wnętrze!

Starzec Rowleya stanowisko

Przed kupieniem tej rośliny trzeba sprawdzić, czy mamy odpowiednie warunki do jej uprawiania. Starzec Rowleya lub jasne stanowiska, ale nie może być narażony na bezpośrednie działanie słońca. Szczególnie trzeba uważać na młode rośliny, które są delikatne.

Starca Rowleya można postawić na parapecie, ale za firanką, i najlepiej nie przy południowym, ale np. zachodnim oknie. Zimą nie może stać przy kaloryferze, bo tam będzie miał zbyt suche powietrze. O tej porze roku powinno się przenieść Starzec Rowleya w inne, chłodniejsze miejsce, ale z temperaturą nie niższą niż 10°C i z odpowiednią ilością światła. 

Czytaj też: Balkon w stylu glamour zachwyca blaskiem i królewską elegancją. Jak stworzyć taką przestrzeń?

Jak dbać o Starca Rowleya?

Starzec Rowleya jest sukulentem, więc nie wymaga częstego podlewania, w końcu wodę magazynuje w liściach. Zazwyczaj wystarczy 1 raz na tydzień. Nadmiar wody mu szkodzi, dlatego trzeba uważać, aby nie przesadzić. Dużo mniej szkody wyrządzi krótkie przesuszenie niż przelanie, dlatego lepiej zaczekać aż podłoże przeschnie i wtedy podlać roślinę. Warto wiedzieć, że starsze i większe rośliny podlewamy rzadziej, bo mają większe liście, a więc ich możliwości magazynowania wody są większe. Ponadto zmniejszamy częstotliwość podlewania zimą do ok. 1 raza w miesiącu.

W pielęgnacji starca Rowleya bardzo istotne jest wilgotne powietrze. W tym celu można używać nawilżacza powietrza, ale także co jakiś czas zraszać roślinę letnią i odstaną wodą. Jaka ziemia dla starca Rowleya? Musi być przepuszczalna, najlepiej wybrać podłoże do sukulentów. Nie wymaga nawożenia.

Sprawdź też: Stwórz domowe spa! Tanie gadżety z Pepco, które warto mieć w swojej łazience

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.