Dlaczego hoja nie kwitnie? Być może popełniasz te błędy. Sprawdź, jak się ich pozbyć

Hoja to urokliwa roślina doniczkowa. Niestety czasem jej kwiaty się nie pojawiają. Dlaczego hoja nie kwitnie? Może popełniasz jakiś błąd w pielęgnacji.

Hoja w mieszkaniu

Hoja to efektowna roślina doniczkowa. Najbardziej popularna jest hoja różowa. Ma drobne kwiatuszki zebrane w zaokrąglony kwiatostan, które pięknie kwitną. Są jasnoróżowe z ciemnoróżowymi środkami. Wytwarzają one lepki, gęsty nektar, który spływa z rośliny, dlatego zyskały także potoczną nazwę: woskownica. Hoja zakwita zazwyczaj na drugi lub trzeci rok od zakorzenienia się. To roślina dość wymagająca, dlatego czasem zdarza się też, że hoja nie kwitnie. Przyczyn może być kilka, warto się im bliżej przyjrzeć.

Czytaj też: Jest banalnie łatwa w uprawie i bardzo dekoracyjna. Zielistka urozmaici każde wnętrze!

Dlaczego hoja nie zakwitła? Nieodpowiednie stanowisko

Tak jak każda roślina, hoja ma swoje wymagania. Jednym z nich jest odpowiednie stanowisko. Hoje bardzo lubią dużo światła, ale nie może to być bezpośrednie nasłonecznienie, które im zaszkodzi. Strzałem w dziesiątkę będą parapety zachodnie lub wschodnie, ale już nie południowe, gdzie może być za mocne słońce i za ciepło. Po zakupie hoi najlepiej wybierz jej stałe miejsce, bo ta roślina wybitnie nie lubi przenoszenia. Hoja nie kwitnie czasem także dlatego, że ma za mało światła, więc nie może stać w bardzo zacienionym miejscu. 

hoja różowahoja różowa fot. shutterstock.com

Jak podlewać i nawozić hoję, aby kwitła?

Odpowiednie podlewanie to kolejny aspekt, który jest ważny, aby hoja zakwitła. Hoja bardzo nie lubi przelania, bo szybko gniją jej korzenie, co ma wpływ oczywiście na kondycję całej rośliny. Najlepiej poczekać, aż ziemia przeschnie. Zazwyczaj wystarczy 1 raz w tygodniu, a w zimę nawet rzadziej. Oczywiście zależy to od temperatury powietrza. Czasem hoja nie kwitnie także z powodu złego nawożenia. Stosuj nawóz do roślin kwitnących tylko wiosną i latem, najlepiej raz na 3 tygodnie. 

Czytaj też: Balkon w stylu glamour zachwyca blaskiem i królewską elegancją. Jak stworzyć taką przestrzeń?

Hoja nie kwitnie? Może nie odpoczęła w czasie zimy

Tak jak wiele roślin, hoja wymaga odpoczynku w czasie zimy. Najlepiej przenieść ją do chłodniejszego  pomieszczenia, z mniejszą ilością światła, nie nawozić, a także rzadziej podlewać. Dzięki temu zabiegowi hoja zregeneruje się i na pewno zakwitnie na wiosnę. 

Hoja nie kwitnie z powodu stresu

Na stres narażeni są nie tylko ludzie, ale także rośliny. W ich przypadku wynika ona zazwyczaj z błędów pielęgnacyjnych, np. braku wodu, za małej ilości światła. Hoja dodatkowo może odczuwać stres z powodu przesadzania, częstego przecierania liści z kurzu lub przenoszenia w inne miejsca. To roślina, która lubi spokój, dlatego w jej przypadku lepiej ograniczyć pielęgnację do podstawowych czynności. 

Sprawdź też: To najmodniejsze sandały na lato! CCC wyprzedaje hitowe modele. Pięknie wysmuklają nogi

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.