Zapewnienie odpowiednich warunków w domu roślinie zielonej to nie tylko kwestia nasłonecznienia, podlewania i nawożenia. Jest jeszcze jeden ważny aspekt, o którym często zapominamy. A chodzi o doniczkę, która jest wręcz strategiczna. To miejsce zastępcze dla podłoża z warunków naturalnych, dlatego powinniśmy do tej sprawy podejść uważnie i z odpowiednią wiedzą.
Sadzenie roślin w osłonkach to najczęstszy błąd. Osłonka kusi dekoracyjnością, kolorami i wzorami, na ogół jest wykonana z ceramiki, dlatego też wygląda na solidną. Jednak osłonka ma jedynie osłaniać, czyli kamuflować doniczkę właściwą, ponieważ sama w sobie najczęściej nie posiada dziurek na spodzie, czyli odpływu. Brak odpływu to duże ryzyko zalania i gnicia korzeni więc jest to warunek wręcz niezbędny. Jeśli jest to możliwe, to warto w osłonce wywiercić dziury i zapewnić podstawkę, ale na pewno nie sadzić w niej bezpośrednio rośliny.
Powinniśmy też pamiętać o wylewaniu wody z osłonki, ażeby uniknąć zastojów. W gruncie rzeczy sadzenie rośliny w doniczce produkcyjnej, włożonej do osłonki jest całkiem sensownym pomysłem, jednak na ogół kwiat prosto ze sklepu zasadzony jest w dosyć jałowej glebie, dlatego warto go przesadzić do niego większej donicy, wypełnionej wartościową żyzną i przepuszczalną glebą np. z dodatkiem włókna kokosowego, perlitu lub piasku.
Zobacz też: Zachwyca liśćmi niczym harmonijka, a mało kto o niej słyszał. Wymaga specjalnego traktowania
Można powiedzieć, że donice z terakoty to pewien złoty standard. Prawie zawsze mają one duży otwór do odpływu nadmiaru wody. Terakota to materiał, który „oddycha", a to z kolei chroni rośliny przed chorobami, pochłania nadmiar wilgoci. Jeśli woda, którą podlewamy kwiaty, jest zbyt twarda, to na donicy pojawia się patynowy osad, który wygląda całkiem stylowo.
Gliniane donice regulują temperaturę, w odróżnieniu od plastiku, nagrzewają się i chłodzą powoli, dlatego chronią rośliny umieszczone na słonecznych parapetach. Dodatkowo ten typ donic jest w porównaniu do osłonek naprawdę tani. Jest jednak pewien minus, rośliny doniczkowe w donicach z terakoty trzeba nieco częściej podlewać, ponieważ chłoną one wilgoć. Ponadto muszą mieć podstawki, inaczej zostawią ślad na parapecie czy meblach.
Jeśli posadzimy roślinę w zbyt dużej donicy, to całą energię włoży w rozrastanie się korzeni, a nie liści, dlatego warto przeanalizować tę kwestię. Bryła korzeniowa powinna być w całości przykryta ziemią. Na przykład zamiokulkas i pachira dobrze czuja się w małych donicach. Młode rośliny przesadzamy co roku na wiosnę do doniczki o jakieś 2-3 cm większej, kilkuletnie natomiast o 5-10 cm. Dodatkowo mówi się, że wysokość doniczki stanowiła 1/3 wysokości rośliny. To uniwersalna podpowiedź.
Zobacz też: Ta tunika Pepco kosztuje tylko 25 zł! Przewiewna i idealnie zakrywa niedoskonałości