Własny hibiskus na wyciągniecie dłoni. Jak uprawiać przepiękną różę chińską w domu?

To jedna z najbardziej efektownych roślin domowych, jakie możemy mieć w swojej kolekcji. Kwiaty wyglądają wręcz rajsko, a uprawa nie jest aż tak trudna, jakby się wydawało. Czego potrzebuje hibiskus?

W Polsce hibiskusa nazywamy ketmią lub różą chińską. Jest bardzo podobny do malwy ogrodowej, gdyż należą do tej samej rodziny roślin ślazowatych. Gdyby zrobić listę najpiękniejszych roślin kwitnących do domu, to hibiskus z pewnością znalazłby się na niej wysoko. Kwiaty hibiskusa występują w kilku kolorach i są naprawdę wspaniałe. Możemy go z powodzeniem uprawiać w domu, ale wymaga pewnej wiedzy.

Zobacz też: Styl japoński uwielbiają fanki prostoty i elegancji. Jak urządzić takie nowoczesne wnętrze?

Kwiat jednej doby. Piękny i unikatowy

Hibiskus jest rośliną na tyle delikatną i egzotyczną, że w Polsce możliwa jest jedynie uprawa w doniczce. Ma piękne zielone, błyszczące, jajowate liście, a od wiosny do jesieni możemy cieszyć się jego pięknymi kwiatami, o całkiem sporych rozmiarach. Występuje w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym, kremowym, różowym, czerwonym, ale znane są też odmiany dwukolorowe. Co ciekawe, kwiaty "żyją" tylko przez jeden dzień, zatem cieszyć się możemy nimi krótko, ale odpowiednio zaopiekowane drzewko wytwarza naprawdę dużo pączków.

Zobacz też: Ten zestaw z IKEA to niezwykła okazja. 5 sztuk za jedyne 7,99 zł!

Kapryśna piękność. Ma stalowe warunki w uprawie

Róża chińska bywa kapryśna, choć jest warta wszelkich wysiłków. Nie jest to dobry pomysł dla początkujących ogrodników. Potrzebuje bardzo jasnego stanowiska, ale wyłącznie ze światłem rozproszonym. Wymaga niezbyt dużej doniczki i ziemi o lekko kwaśnym odczynie. W przypadku hibiskusa należy bardzo uważnie podejść do kwestii podlewania, nie znosi przelania, ani suszy. Będzie bujnie kwitł, tylko pod warunkiem, że będziemy go regularnie zasilać nawozem do roślin kwitnących. Co więcej, hibiskus nie znosi przeciągów, ani wszelkiego poruszania, zatem trzeba na to uważać. Da nam to do zrozumienia, intensywnie zrzucając kwiat i pąki. Trzeba pamiętać o zraszaniu, ale ostrożnym, tak by nie zamoczyć kwiatów.

Zobacz też: Ten manicure jest niczym wyrwany z bajki. Podbił TikToka, teraz króluje w letnich trendach

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.