Ten czarny robak z pancerzem może złożyć nawet do 50 jaj w twoim domu. Sprawdź, jak się go pozbyć

Insekty w domu to dość uciążliwy problem. Często pojawiają się w zakamarkach, szczelinach lub miejscach zawilgoconych. Jeśli zauważysz u siebie w domu te czarne szkodniki, koniecznie się ich pozbądź. Podpowiadamy, jak sobie z nimi poradzić.

Pojawiające się w domu szkodniki budzą przerażenie, szczególnie jeśli są to czarne żuki. Należy do nich szubak dwukropek, który coraz częściej gości w polskich domach, a zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Szubak dwukropek – niewielki czarny żuk odwiedzający polskie domy

Szubak dwukropek mierzy do 5,5 mm. Jego znakiem rozpoznawalnym są dwie białe kropki znajdujące się na czarnym pancerzu. Insekt ten rozmnaża się stosunkowo wolno, bo nawet do 18 miesięcy. W przypadku intensywnego rozmnażania szubaki w ciągu swojego życia potrafią złożyć do 50 jaj. Dorosłe osobniki są nieszkodliwe, jednak problemem są ich żarłoczne larwy, które mogą doprowadzić do poważnych zniszczeń.

Szubak DwukropekSzubak Dwukropek fot. shutterstock.com

 Czytaj też: Bazylia w domowej uprawie. Zobacz, jak o nią dbać, aby zawsze była świeża i piękna!

Larwy szubaka o niezaspokojonym apetycie

Larwy szubaka rozwijają się w temperaturze pokojowej. Ich wielkość sięga zaledwie 8 mm. Szkodniki te wyróżniają się niezaspokojonym apetytem. Żywią się martwymi muszkami, złuszczonym naskórkiem i wełną, przez co niszczą ubrania. Ich pożywieniem są także suche produkty takie jak kasza, mąka czy makaron. Jeśli larwy szubaka pojawią się w żywności, należy ją wyrzucić. Insekty te mogą również wyrządzać szkody w meblach.

Larwa szubakaLarwa szubaka fot. shutterstock.com

Czytaj też: Lubisz awokado? Nie wyrzucaj pestki! Możesz wyhodować własne piękne drzewko

Jak pozbyć się szubaków z domu?

Szubaki dwukropki można spróbować usunąć domowymi sposobami. Przede wszystkim należy wyłapać wszystkie chrabąszcze, co może nie być takie proste. W tym celu można użyć lepu na owady. W miejsca, w których insekty pojawiają się najczęściej, można wyłożyć również miętę, liście laurowe lub lawendę, ponieważ większość szkodników nie cierpi tych zapachów. Jeśli to nie pomoże, warto sięgnąć po specjalne preparaty chemiczne i spryskać nimi odpowiednie miejsca bądź skorzystać z usług firm deratyzacyjnych.

Szubaki DwukropkiSzubaki Dwukropki fot. shutterstock.com

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.