Ten sukulent jest jedyny w swoim rodzaju. Ma wyjątkowe liście i trudno go zaniedbać

Eszeweria to oryginalny sukulent, który może być ozdobą każdego wnętrza. Jej liście układają się w rozetę. Ma niewielkie wymagania, dlatego może być uprawiana przez każdego. Jak dbać o eszewerię?

Eszeweria kwiat

Eszeweria to urokliwy sukulent z rodziny gruboszowatych. Ma bardzo ciekawe, mięsiste liście, które układają się w rozetę. Mogą kojarzyć się z lilią wodną. Tak samo jak w przypadku innych sukulentów, mają możliwość gromadzenia wody w liściach. Eszewerie są niskie, ale dość szerokie, choć to zależy od odmiany (niektóre z nich mogą mieć średnicę nawet 15 cm). Ich liście często są lekko srebrzyste, mogą mieć też meszek. Istnieje wiele różnych odmian, które mają ciekawe barwy, mogą być nawet wielokolorowe (np. Eszeweria Rainbow).

Co ciekawe, za odpowiednią pielęgnację mogą odwdzięczyć się kwiatem, który wyrasta z rozety na długiej łodyżce. Eszeweria rośnie w naturze na półpustynnych terenach w Ameryce Północnej, głównie w Meksyku i stanie Kalifornia Stanów Zjednoczonych. W Polsce uprawiana jest jako roślina doniczkowa.

Czytaj też: Rośliny dla zapominalskich. Te gatunki są łatwe w uprawie i nie wymagają dużo, by pięknie rozkwitnąć

Gdzie postawić eszewerię?

Kwiat eszeweria najlepiej czuje się na słonecznym, jasnym miejscu. Im więcej słońca, tym tworzy piękniejszą rozetę. Latem można ją wystawić nawet na balkon, chociaż nie w czasie upałów, bo eszeweria najlepiej czuje się w temperaturze, która nie przekracza 25°C. Zimą koniecznie trzeba wnieść z powrotem do mieszkania i najlepiej do chłodniejszego pomieszczenia

Czytaj też: Jak podlewać rośliny w czasie upałów? Tego jednego błędu nie możesz popełnić 

Jak dbać o eszewerię? 

Eszeweria, jak każdy sukulent, nie wymaga częstego podlewania. Powinno się to robić raz na 2 tygodnie lub wtedy gdy widzimy, że wierzchnia powierzchnia ziemi już przeschła. Eszeweria bardzo nie lubi nadmiaru wody, bo wtedy liście żółkną i po jakimś czasie opadają. Zimą podlewanie trzeba ograniczyć, np. do 1 raza w miesiącu.

Jak podlewać eszewerię? Najlepiej wstawić doniczkę z otworami do pojemnika z wodą, odczekać 15 minut i wyjąć eszewerię. Jeśli chodzi o ziemię, najlepiej będzie rosła w podłożu dla kaktusów i sukulentów. Młode rośliny przesadzaj co 2 lata, starsze można rzadziej. 

Sprawdź też: Tę fryzurę zna każdy, ale czy w takim wydaniu? Prosta, efektowna i idealna na wesele

Więcej o: