Proste pomysły na aranżacje w stylu duńskim. Wygoda i funkcjonalność coraz popularniejsze w Polsce

Duński styl powoli staje się najnowszym trendem w aranżacji wnętrz i wypiera siostrzany mu styl skandynawski. Choć różnic pomiędzy tymi stylami nie ma aż tak wiele, to styl duński pozwala na większą zabawę i ciut więcej kolorów.

Styl duński, tak samo jak styl skandynawski wykorzystuje głównie naturalne materiały. Różnica jest taka, że styl duński stawia na bardziej klasyczne formy, odwołując się do lat 70. i 80., bowiem dobry i klasyczny design wpisuje się w dna tego stylu. Dodatkowo tym, co także go wyróżnia na tle innych skandynawskich krajów jest możliwość dowolnego miksu kolorów dodających wnętrzom energii. 

1. Styl wyrastający z filozofii

U podstaw tworzenia duńskiego stylu leży filozofia hygge, która skupia się na zasadach dnia codziennego, którą kierują się Duńczycy. Według niej w życiu należy szukać pozytywnego nastawienia i przyjaznej atmosfery, jak również cieszyć się każdym drobiazgiem, znajdywać czas na relaks oraz doceniać komfort. Nic więc dziwnego, że filozofia ta znacząco wpłynęła na kierunek, w którym poszła aranżacja ich wnętrz. W szczególności mowa tutaj o odpowiednim oświetleniu oraz o doborze mebli i dodatków.

2. Zasady stylu duńskiego

Wnętrze w stylu duńskim, nawiązując do hygge, powinno być możliwie jak najbardziej przytulne i komfortowe, lecz także naturalne i funkcjonalne. Celem Duńczyków jest przede wszystkim stworzenie w swoich wnętrzach klimatu ciepła, komfortu i przytulności, przez co to właśnie pod te cechy podporządkowują wszelkie elementy wyposażenia wnętrz oraz ich dobór. Śmiało stosuje się w tym celu na przykład obłe kształty mebli, naturalne tkaniny, drewniane wykończenia, zwracając przy tym uwagę także na minimalizm, prosty design oraz wysoką jakość produktów.

Czytaj też: Styl japoński uwielbiają fanki prostoty i elegancji. Jak urządzić takie nowoczesne wnętrze?

3. Dobór mebli

Meble we wnętrzach urządzonych w stylu duńskich są zazwyczaj bardzo funkcjonalne, wykonane z drewna lub metalu. Dużą uwagę przykuwa się w szczególności do wszelkiego rodzaju foteli, krzeseł, sof - muszą być one bardzo wygodne, często występują w obłych kształtach. Jeżeli chodzi o kolory, to sprawdzą się przede wszystkim wszelkie neutralne kolory ziemi, brązy, beże, biele, a także i szarości, jak również liczne akcenty kolorystyczne. Pastelowe róże, odcienie niebieskiego lub zieleni - styl ten pozwala na wielką swobodę. Wszystkie barwy powinny oczywiście idealnie ze sobą współgrać, by stworzyć wnętrze jak najbardziej naturalne, przytulne i komfortowe.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.