Popularny w czasach PRL-u fotel 366 osiąga obecnie zawrotne ceny! Być może masz go na swoim strychu?

Fotel o tajemniczej nazwie 366 to prawdziwa perełka wśród mebli vintage. Choć pewnie wielu z was miało lub ma ten model w swoim domu, to część nie zdaje sobie sprawy, jaka jest jego wartość. Ten ponadczasowy mebel z PRL-u doskonale wpasowuje się we współczesne wnętrza. Jaka jest jego historia?

Fotel Chierowskiego to prawdziwa perełka wśród mebli vintage. Jaka jest jego historia? 

Fotel 366 Chierowskiego to wręcz kultowy model, który przez wiele lat był jednym z najpopularniejszych mebli czasów PRL-u. Został on zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego w 1962 roku na potrzeby Dolnośląskiej Fabryki Mebli w Świebodzicach. Same okoliczności powstania są niezwykle interesujące. W zakładzie produkcyjnym wybuchł bowiem pożar, który spowodował spore zniszczenia. Z tego powodu trzeba było wymyślić projekt taniego i szybkiego w produkcji mebla, dzięki któremu fabryka będzie mogła nadrobić poniesione straty. 

Zobacz też: Tiktoker zrobił prosty, ale efektowny stolik DIY z rzeczy w Ikea. Efekt jest powalający

To właśnie wtedy Józef Chierowski wpadł na pomysł fotela 366, który później stał się prawdziwym hitem czasów PRL-u. Fotel charakteryzował się dość prostą i na tamte czasy bardzo nowoczesną konstrukcją. Co było powodem tak dużej popularności mebla? Jest ich co najmniej kilka. Jego zdecydowanym atutem był z pewnością niewielki i kompaktowy rozmiar, przez co mógł zmieścić się w niemal każdym mieszkaniu. Dodatkowo fotel był dość lekki i bardzo wygodny, a także wykonywany z dobrej jakości materiałów. 

Fotel 366 to mebel, który doskonale wkomponuje się we współczesne wnętrza! Jego cena może jednak nieco zaskoczyć

Kultowy mebel projektu Chierowskiego w ostatnim czasie zyskał nowe życie. Wiele osób, szczególnie tych zainteresowanych architekturą wnętrz oraz historią polskich mebli, zapragnęło posiadać ten kultowy fotel w swoim wnętrzu. Okazuje się bowiem, że fotel 366 doskonale wpasowuje się w estetykę wielu modnych obecnie, nowoczesnych wnętrz.

Fotel Chierowskiego zyskał więc obecnie drugie życie. Coraz częściej możemy spotkać odrestaurowane wersje kultowego mebla, sprzedawane na OLX, Allegro czy w sklepach ze starociami. Cena tego vintage fotela może wydawać się jednak nieco zaskakująca. Jeszcze kilka lat temu fotel ten, było można dostać za kilkadziesiąt złotych, lub znaleźć za darmo, pozostawiony np. przy śmietnikach. Dziś ich cena waha się w okolicach 1100 – 1300 zł za model po renowacji.

Wciąż jednak możemy znaleźć modele tego kultowego mebla za około 100 – 400 zł za nieco bardziej zniszczoną sztukę. Myślę jednak, że zdecydowanie warto poświęcić nieco czasu na jego renowację, by mieć ten kawałek historii w swoim wnętrzu. 

Sprawdź też: Hailey Bieber uwielbia to zdobienie na paznokciach. Jest urocze, wakacyjne i proste do zrobienia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.