Stylem mid-century określamy aranżacje wnętrz inspirowane stylem lat 50. i 60. XX wieku. Mówiąc o nim myślimy zarówno o designie amerykańskim, jak i polskim tych czasów. Styl mid-century narodził się tuż po wojnie. W Polsce budowano wtedy masę bloków, w których w ogromnej większość mieszkania miały niewielki metraż, stąd starano się produkować meble praktyczne, wygodne i często wielofunkcyjne.
Nie zapominano jednak także o designie, który był wtedy na wysokim poziomie i cechował się oryginalnymi kształtami. Ponadto meble były zazwyczaj bardzo dobrej jakości: drewniane, porządnie wykonane, ale eksperymentowano też z innymi tworzywami.
Czym jeszcze charakteryzował się ten styl? We wnętrzach dominowały neutralne kolory ziemi, ale zawsze z obecnością jakiś mocnych akcentów, np. fotela z czerwoną tapicerką. Tam, gdzie było to możliwe, stawiano na duże okna i otwarte przestrzenie.
Czytaj też: Tiktoker zrobił prosty, ale efektowny stolik DIY z rzeczy w Ikea. Efekt jest powalający
W latach 50. i 60. XX wieku postało wiele, dziś ikonicznych, mebli, które wówczas zachwycały swoją oryginalnością i wprowadzały do wnętrz powiew nowoczesności. W tym okresie powstało szczególnie dużo kultowych foteli w stylu mid-century, ale oczywiście także innych rodzajów mebli. Przyjrzyjmy się najpierw projektom zagranicznym.
W Polsce również powstały meble, które dziś są ikoną ówczesnego stylu. To m.in.bardzo znany fotel 366 Józefa Chierowskiego, tapicerowany i na drewnianych nóżkach, z oparciami. Ma prostą i lekką konstrukcję, a także tapicerkę w ciekawych kolorach. Kultowe były także: fotel UFO Lesława Kiernickiego, fotel Zajączek Chierowskiego, a także fotel RM58 Romana Modzelewskiego. Hitem wnętrzarskim była także meblościanka, zaprojektowana przez Bogusławę i Czesława Kowalskich w 1961 roku.
Czytaj też: Jak dbać o lawendę w doniczce? Dzięki tym sposobom będzie rosła pięknie i bujnie
W ostatnich kilku latach panuje moda na meble z lat 50. i 60. w stylu mid-century. To trochę sentymentalna podróż w przeszłość, a z drugiej strony fascynacja tym wzornictwem. Wiele osób pamięta takie meble z domów swoich rodziców lub dziadków. Dziś chętnie wprowadzamy je do swoich wnętrz. Szczególnie modne są wcześniej wspomniane fotele, ale także regały, meblościanki, komody, stylowe stoliki kawowe, a także kultowe krzesła.
Takie meble dodają oryginalności i charakteru nowoczesnym, często minimalistycznym wnętrzom. Oprócz mebli panuje także moda na starą ceramikę z PRL-u. Najmodniejsze są naczynia, szczególnie kubki i talerze, z Włocławka, Bolesławca, pruszkowskiego Porcelitu, Chodzieży.
Sprawdź też: Te 3 rzeczy warto kupić na wyprzedażach. Są niedrogie, proste i wiecznie w modzie