Turkuć podjadek to jeden z największych szkodników w ogrodach, zarówno jeśli chodzi o jego wielkość ciała, jak i szkody, jakie wyrządza. Może osiągnąć długość nawet 6 cm. Jego ciało ma ciemny, brązowy kolor. Jest podłużne, o 3 parach odnóży. Pierwsza para jest charakterystyczna, odnóża są grubsze, bo służą do kopania w ziemi, a na ich końcach są kolce. Poza tym ma dwie pary skrzydeł, jedne mniejsze, duże większe. W przedniej części ma czółka oraz gruby pancerz.
Czytaj też: Tych kwiatów pozazdroszczą ci sąsiedzi. Pięknie kwitną i są łatwe w uprawie. Idealne do ogrodu i na balkon
Tak naprawdę turkucia podjadka nie jest łatwo zauważyć, bo większość czasu spędza on pod ziemią, drążąc tunele. Tam także te owady mają gniazda. Z tego powodu łatwiej można zobaczyć ślady jego obecności niż jego samego. Jeśli spostrzeżesz niewielkie otwory w ziemi to być może to właśnie turkuć podjadek.
Objawami jest także usychanie roślin, których korzenie, bulwy lub kłącza mogły zostać właśnie uszkodzone przez turkucia. Stąd wzięła się jego nazwa: turkuć podjada rośliny od dołu. Gdzie najczęściej wyrządza szkody? Na terenach podmokłych, wilgotnych, a także w szklarniach i tunelach, gdzie często również panuje wysoka wilgotność powietrza i podłoża. Ponadto występuje na terenach, gdzie nie używa się chemii, czyli uprawach ekologicznych.
Czytaj też: Meble ogrodowe z palet to hit DIY. Zaczarujesz swój taras i nie wydasz zbyt wielu pieniędzy
Turkuć podjadek jest jednym z tych szkodników, który wyrządza szkody, a równocześnie trochę też pomaga. Oprócz korzeni, jego pożywieniem są m.in. pędraki i ślimaki, a także larwy niektórych szkodników. Zaletą jego podziemnej obecności jest także spulchnianie gleby. Niestety na tym plusy się kończą i raczej minusy przeważają, dlatego jeśli zauważysz, że turkuć jest w twoim ogrodzie, postaraj się go zwalczyć, aby chronić swoje rośliny.
Nie ma środków chemicznych na turkucie. Najczęściej stosowanym sposobem na turkucia podjadka jest stosowanie pułapek, które wkładamy do ziemi. Mogą to być np. butelki. Do środka można włożyć jakąś przynętę, np. koński obornik. Można je także wywabić na zewnątrz wlewając do tuneli wodę z płynem do naczyń. Gdy wyjdą na powierzchnię, postaraj się je wyłapać. Uwaga: turkuć może ugryźć, więc lepiej rób to w grubych rękawiczkach. Sposobem na zwalczenie turkucia podjadka jest także usunięcie jego gniazda (zazwyczaj jest to niewielki kopczyk, wokół którego usychają rośliny).
Sprawdź też: Te nakrycia głowy to hit lata 2023. Praktyczne, a do tego niesamowicie stylowe