Te szklane dekoracje były symbolem designu PRL-u. Teraz powracają do łask

Moda na PRL powraca i nie chodzi tylko o ubrania. Do naszych domów powróciły kryształowe wazony, a także inne, stylowe, szklane dodatki idealnie pasujące do naszych wnętrz. Niektóre z nich są aktualnie warte krocie, dlatego rozejrzyj się, bo możesz mieć je w domu.

Trend na wszystko, co vintage to obecnie najsilniejszy trend. Przedarł się on nie tylko do dzisiejszej mody, ale jest także obecny w aranżacji wnętrz. Wybierając dodatki do naszych domów, coraz częściej sięgamy do lat 60. i 70., które przechodzą obecnie swoją drugą młodość. Szczególnie popularne są szklane akcesoria, które na aukcjach osiągają horrendalnie wysokie ceny.

Czytaj także: Od hitu przez obciach aż do wielkiego powrotu. Ten dodatek vintage przeżywa drugą wnętrzarską młodość

1. Szklana ryba

Szklana ryba to niekwestionowana polska klasyka. Wyrabiane w polskich hutach szkło, trafiało potem do salonów milionów Polaków jako ozdoba do meblościanki, koniecznie w towarzystwie szydełkowanej serwetki. Jeżeli masz jeszcze tę ozdobę w swoim domu, to pamiętaj, że dziś może być sporo warta. 

2. "Pierścienie" z Prądniczanki

Tzw. "Pierścienie" z Prądniczanki to obecnie obowiązkowy dodatek do każdego eklektycznego wnętrza. Stylowe i zachwycające kolorami, idealnie sprawdzają się na stole, czy na półkach. Te wypalane niegdyś w krakowskiej hucie wazony, osiągają dziś na aukcjach internetowych zawrotne ceny, które rozpoczynają się od kilkuset złotych i mogą kosztować nawet 500 zł za sztukę.

O tym, jaki inny przedmiot z okresu PRL-u także jest dziś bardzo cenny przeczytacie tutaj

3. Talerz Asteroid

Trend na vintage spowodował prawdziwy szał na dodatki wnętrzarskie z ubiegłych lat. Jednym z obecnych hitów jest talerz Asteroid zaprojektowany przez Jana Sylwestra Drosta i produkowany w latach 70. przez Hutę Szkła Gospodarczego Ząbkowice. Talerz ten stał się obowiązkowy we wszystkich stylowych i modnych wnętrzach, co spowodowało to, że jest dziś niezwykle cennym łupem. Co ciekawe, zestaw Asteroid jest w stałej kolekcji Corning Museum, jako przykład geniuszu projektowego i wybitnej umiejętności wykorzystania cech materiałowych w produkcji masowej. Nic więc dziwnego, że talerz ten osiąga na aukcjach przewrotne ceny przekraczające sto złotych za sztukę.

3. Wazony z PRL-u

Wazony z okresu PRL-u robią prawdziwy szał. Setki osób codziennie przegląda strony internetowe lub pchle targi w poszukiwaniu tego jakże modnego akcesorium domowego. Wazony te stanowią dziś bowiem niezwykle modą ozdobę do domu. Instagram i TikTok zalany jest inspiracjami, jak wystylizować wnętrze za pomocą tejże oryginalnej ozdoby. 

Czytaj także: Te 3 rzeczy warto kupić na wyprzedażach. Sąniedrogie, proste i wiecznie w modzie

4. Szklana kura 

Niegdyś synonim kiczu, dziś niezwykle cenny i modny dodatek. Mowa tu o słynnej szklanej kurze, która kiedyś stanowiła użyteczny przedmiot, a dziś stała się wyznacznikiem dobrego gustu. Kura jest poszukiwana nie tylko przez osoby podążające za trendami, lecz także przez profesjonalnych kolekcjonerów, bowiem jej cena waha się w okolicach 700-800 zł! 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.