Wspaniała oprawa kwiatów - wazony i donice

Aby kwiaty w naszych domach mogły prezentować się w pełnej krasie, niezbędne są odpowiednie wazony i donice, które nie tylko podkreślają ich urodę, ale także pełnią funkcję praktyczną. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom wazonów i donic, które pomagają stworzyć wspaniałą oprawę dla roślin.

Doniczki

Nie bez powodu tak wielką rolę w urządzaniu wnętrz przypisuje się dodatkom. To właśnie one stanowią uzupełnienie każdej aranżacji i są przysłowiową „kropką na i". Choć niepozorne, potrafią wnieść do wnętrza wiele dobrego, czyniąc je atrakcyjnym wizualnie, ożywiając je i nadając mu ciekawego wyrazu. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują doniczki i osłonki do kwiatów, dzięki którym każde wnętrze wypełni się całą gamą kolorów, a wygląd domowych roślin zostanie efektownie podkreślony. 

Dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach i materiałach, takich jak ceramika, drewno, plastik czy metal. Ich ogromną zaletą jest duży wybór zarówno wielkości, jak i kolorystyki, dzięki czemu bez trudu można je dopasować do każdego wnętrza, a także do rozmiaru roślin, które mają zostać w nich umieszczone. Alternatywą donic ozdobnych, bardzo często wykorzystywaną przez osoby zajmujące się tworzeniem aranżacji pomieszczeń, są kolorowe osłonki, w których można umieścić roślinę wraz z doniczką. Wykorzystując to rozwiązanie, nie musisz przesadzać roślin, (co mogłoby uszkodzić ich system korzeniowy, zwłaszcza w przypadku dużych roślin) i martwić się o to, czy zaadaptują się do nowych warunków. Wybierając osłonki, dosłownie w kilka sekund możesz odmienić wygląd starej, mało efektownej doniczki, a tym samym wystrój całego pomieszczenia. Kolor osłonek możesz wybrać na zasadzie podobieństwa, na przykład w tej samej tonacji kolorystycznej, która dominuje w salonie czy sypialni, lub wręcz przeciwnie – możesz dać się porwać całej palecie barw i zdecydować na mocne kolory, które wniosą do twojego domu powiew letniej świeżości.

DoniczkiDoniczki fot. Agata Meble

Wazony

Wazony są niezastąpione do eksponowania kwiatów we wnętrzu. Wybór odpowiedniego wazonu może zależeć od stylu aranżacji przestrzeni oraz rodzaju kwiatów, które chcemy w nim umieścić. Na przykład, wazon o prostych, minimalistycznych kształtach doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz, podczas gdy wazon w stylu retro lub artystycznym może być idealny do klasycznych aranżacji. Dodatkowo przezroczyste wazony szklane lub akrylowe pozwalają podziwiać korzenie kwiatów, które mogą tworzyć piękne, naturalne dekoracje. W zależności od wystroju pomieszczenia można znaleźć dekoracje, które będą współgrać z aranżacją.

WazonyWazony fot. Agata Meble

Ponadczasowa klasyka czy fantazyjny kształt?

Poza swoją podstawową funkcją wazon odgrywa rolę dekoracyjną w aranżacji, dlatego jego kolorystyka i wzór powinny współgrać z pozostałymi elementami wystroju. Miłośnikom ponadczasowych rozwiązań przypadną do gustu modele w kształcie kuli czy cylindra. W tradycyjnych aranżacjach można również wykorzystać wazony na kwiaty w stonowanych odcieniach lub wykonane z transparentnych materiałów. Zwolennicy stylu glamour powinni zwrócić uwagę na bogate zdobione formy, które przyciągają uwagę m.in. metalicznymi akcentami. Z kolei w nowoczesnych wnętrzach sprawdzi się doskonale minimalistyczny wazon na kwiaty, wykonany w całości ze szkła lub model odznaczający się fantazyjnym, modernistycznym kształtem.

WazonyWazony fot. Agata Meble

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.