Ma śliczne kolory i egzotyczny kształt. W tej roślinie zakochasz się od pierwszego wejrzenia

Obok tej rośliny trudno przejść obojętnie. Wytwarza kolorową rozetę, która wyróżnia ich spośród innych. Jak dbać o guzmanię? Trzeba wiedzieć o kilku zasadach.

Kwiat guzmania

Guzmania to wyjątkowa roślina o egzotycznym wyglądzie. Wyróżnia się przede wszystkim kwiatostanem oraz podkwiatkami (przekształconymi liściami) w kształcie rozety o mocnym kolorze (żółtym, czerwonym lub pomarańczowym).

guzmaniaguzmania fot. shutterstock.com

Dekoracyjne części rośliny wyrastają na wierzchołku grubej łodygi ozdobionej zielonymi, podłużnymi liściami. Należy do rośliny ananasowatych. W naturze rośnie w Kolumbii oraz na terenach Panamy. W Polsce jest uprawiana jako domowa roślina doniczkowa. Nie jest wysoka, rośnie do ok. 40 cm. Uprawa guzmanii jest specyficzna, dlatego jeśli właśnie nabyłeś tę roślinę, zapoznaj się z zasadami jej pielęgnacji. 

Czytaj też: Czarne elementy w aranżacji tarasu? Ten nowy trend prezentuje się nowocześnie i bardzo stylowo

Jak dbać o guzmanię?

Roślina doniczkowa guzmania jest efektowna, dlatego na pewno warto się na nią skusić jeśli zobaczymy ją w sklepie. Wygląda egzotycznie i ozdobi mieszkanie. Trzeba jednak wiedzieć, jak o nią dbać, bo nie jest to wcale takie oczywiste. Przede wszystkim guzmania wymaga wysokiej wilgotności powietrza. Można to uzyskać za pomocą nawilżacza, a ponadto trzeba ją zraszać odstaną wodą, ale omijając kwiaty. Jeśli powietrze jest zbyt suche, liście zaczynają powoli usychać. Dodatkowo powinno się ją podlewać ją raz na tydzień albo wtedy gdy podłoże wyschnie. Podłoże musi być przepuszczalne. Nie wymaga nawożenia.

Czytaj też: Jak zabezpieczyć dom przed burzą? O tym musisz wiedzieć w sezonie letnim

Gdzie postawić guzmanię? 

Guzmania potrzebuje dużo światła, ale nie może być narażona na bezpośrednie słońce. Zapewnienie odpowiedniej ilości światła jest bardzo ważne, bo jeśli będzie w ciemnym pomieszczeniu, to może szybko przekwitnąć. To zdecydowanie ciepłolubna roślina i to przez cały rok. Dobrze czuje się w przedziale temperatur 18 - 27°C.

Co zrobić gdy guzmania przekwitnie?

Po jakimś czasie kwiatostan oraz podkwiatki usychają, a następnie zamiera cały pęd. Równocześnie wytwarzają się nowe odrosty, dzięki którym można roślinę rozmnożyć. Trzeba obserwować czy na odrostach są już korzenie, jeśli tak, odczepiamy je od rośliny.

Następnie sadzimy je do nowych doniczek i czekamy na ich ukorzenienie się. Najlepiej zrobić im do tego dobre warunki. Doniczki można owinąć folią i podlewać sporą ilością wody. Na kwiaty trzeba jednak trochę poczekać: guzmania zakwita dopiero po 2 albo 3 latach. 

Sprawdź też: Ten odcień różu jest dojrzały, wyrazisty i z klasą. Manicure idealny do opalonej skóry

Więcej o: