Jak dbać o drewniane żaluzje? Zapomnij o mokrych ściereczkach. Ten sposób jest o wiele lepszy

O tej porze roku żaluzje czy też rolety to prawdziwy must have. Ratują nas przed wysoką temperaturą w domu, ale bywają też bardzo dekoracyjne. Tak jest w przypadku żaluzji drewnianych. Są piękne, ale trzeba wiedzieć, jak o nie dbać.

Obniżyć temperaturę powietrza w mieszkaniu możemy na kilka sposobów. Oprócz klimatyzacji dużą rolę odgrywa mechaniczne odcięcie dopływu promieni słonecznych, za pomocą żaluzji czy rolet. Niestety to ten typ wyposażenia, który przysparza trudności w czyszczeniu. Co więcej, każdy materiał rządzi się innymi prawami. Drewniane żaluzje potrzebują specjalnego traktowania.

Piękne i ponadczasowe. Takie żaluzje są idealne dla fanów boho

Drewniane żaluzje wyglądają bardzo stylowo. Mają pewien rustykalny urok, dlatego świetnie wpisują się w aranżację w stylu boho. Drewno pasuje do palety barw w kolorach ziemi, a przy tym jest niebanalne i ponadczasowe. Oczywiście owa ponadczasowość jest zależna również od tego, czy będziemy o nie odpowiednio dbać. Drewno ma inne potrzeby, dlatego, zanim się zdecydujemy na taki rodzaj rolet, warto pamiętać, że wymagają one nieco więcej zaangażowania. Z pewnością warto, bo są naprawdę oryginalne. 

Zobacz też: Najgorętszy trend wnętrzarski tego sezonu. Połączenie umiłowania do natury z nowoczesnym blaskiem disco

Ściereczki w kąt. Zaopatrz się w miotełkę

Wiele osób odruchowo sięgnie po wilgotną ściereczkę i pieczołowicie ścierać kolejne szczebelki na żaluzji. Niestety jest to nie tylko męczące, ale i nieefektywne. Mokra wciereczką nie zbiera kurzu, a jedynie go rozciera, co zauważymy, gdy żaluzje wyschną. Pamiętajmy, że drewno pod wpływem wody może zmieniać kształt. Kurz przede wszystkim należy zbierać na bieżąco miotełką do kurzu np. typu swiffer. Warto to robić regularnie, czynność jest prosta i szybka, a dzięki temu unikniemy warstwy kurzu.  Pamiętajmy, że najpierw trzeba zamknąć żaluzje, żeby utworzyły jednolitą powierzchnię. Po tym możemy spryskać żaluzję specjalnym preparatem do czyszczenia drewna i przetrzeć powierzchnię miękką ściereczką. Będą po tym zabezpieczone przed osadzaniem się kurzu.

Zobacz też: TOP 5 stylizacji paznokci dla miłośniczek szyku i klasyki. Elegancja w nowoczesnym wydaniu

Więcej o: