Jeśli czasem wspominasz z sentymentem mieszkanie swojej babci albo po prostu uwielbiasz starodawny design, to styl gradmillenial może być strzałem w dziesiątkę. Ponadto to idealna opcja również dla tych osób, które są znudzone nowoczesnymi, często minimalistycznymi wnętrzami i chcą wprowadzić do nich trochę nietuzinkowych akcentów i starodawnej elegancji. Zresztą tak właśnie narodził się ten styl - jako pewien rodzaj bunt wobec idealnych, sterylnych mieszkań jak z katalogu.
Czym jest styl grandmillennial? To powrót do przeszłości za pomocą dodatków, a czasem nawet mebli lub innych elementów wnętrz. Styl ten określany jest także jako "granny chic", czyli babciny szyk. Często nawiązuje on do sielankowych motywów wiejskich, pełnych kwiatów, natury i pastelowych kolorów, a także romantycznych akcentów w stylu wiktoriańskim. Polega on na tym, że z niemodne (ale nie kiczowate) już dodatki i elementy wprowadzamy do naszych wnętrz: salonu, sypialni lub kuchni. W ten sposób często ożywiamy przestrzeń i dodajemy jej oryginalności, ale również przytulności.
Czytaj też: Ma śliczne kolory i egzotyczny kształt. W tej roślinie zakochasz się od pierwszego wejrzenia
Osoby, które lubią styl grandmillennial i wprowadzają go do własnych mieszkań określani są jako grandmillenialsi. To zazwyczaj osoby młode, w przedziale wieku 20 - 35 lat, które dopiero wkraczają w nowe życie i urządzają swoje własne mieszkania. Inspirują się one dodatkami w starym stylu z różnych powodów. Często jest to sentyment, ale także zainteresowanie dawnym designem lub niechęć do bezbarwnych, nijakich wnętrz, w których dominują szarości i brak ciekawych elementów.
Oczywiście w mieszkaniach w stylu grandmillennial są również nowe przedmioty, więc panuje tzw. eklektyzm, czyli mieszanie różnych stylów. W salonie obok nowoczesnej kanapy może stać np. wiklinowy fotel lub krzesło w starodawnym stylu. Nowoczesny regał może być zastąpiony przez stary kredens.
Babciny szyk można też wprowadzić za pomocą firanek i zasłon, np. w kwiaty, a także dekoracyjnych poduszek w starym stylu. Szukasz oświetlenia do pokoju w stylu gradmillennial? Zamiast nowoczesnej lampy możesz postawić na model z dużym, materiałowym abażurem w starym stylu. Największe pole do popisu mamy wybierając dekoracje. Na stole można położyć bieżnik zrobiony na szydełku albo małe, szydełkowane serwetki. Zamiast nowoczesnego, szklanego wazonu można zdecydować się na porcelanowy model w kwiaty.
Czytaj też: Najgorętszy trend wnętrzarski tego sezonu. Połączenie umiłowania do natury z nowoczesnym blaskiem disco
Na szczęście nie trzeba wydawać fortuny na wprowadzenie stylu gradmillennial do swojego mieszkania. Możliwości zdobycia lub kupienia za grosze tanich dodatków jest mnóstwo.
Sprawdź też: TOP 5 stylizacji paznokci dla miłośniczek szyku i klasyki. Elegancja w nowoczesnym wydaniu