Rośliny, które pięknie ozdobią dom? Te są wielobarwne, ciekawe i oczarują każdego

Rośliny o kolorowych liściach często zaskakują swoimi barwami i kształtami. Potrafią pięknie udekorować każde wnętrza, a wiele z nich jest bardzo łatwa w uprawie. Zobacz 5 gatunków, które warto mieć w mieszkaniu.

Rośliny doniczkowe o kolorowych liściach: koleus Blumego

Bardzo efektowną i popularną rośliną doniczkową o ozdobnych liściach jest koleus Blumego, określany też jako pokrzywka brazylijska. Potoczna nazwa nawiązuje do brzegów liści, które mają ząbki, charakterystyczne także dla pokrzywy. Liście koleusa mogą mieć najróżniejszego barwy i często są w kilku kolorach równocześnie.

Obok zieleni często widnieje np. intensywna czerwień, fuksja albo żółć, co wygląda egzotycznie i przyciąga wzrok. Koleus Blumego nie jest trudny w uprawie. Latem można go przenieść z mieszkania na balkon. Lubi stanowiska słoneczne i stale wilgotne podłoże, ma małe wymagania glebowe. 

Czytaj też: Te rośliny nie tylko pięknie wyglądają, ale "poprawiają samopoczucie". Numer 1 zaskakuje

koleus Blumegokoleus Blumego fot. shutterstock.com

Begonia królewska zachwyca kolorem liści

Piękne kolory liści ma także begonia królewska. Jej liście są najczęściej w różnych odcieniach zieleni, czerwieni oraz różu, a blaszki pokryte są wyraźnymi żyłkami często w innej barwie. Wyróżniają się także sercowatym, ale nieregularnym kształtem, trochę skośnym, dlatego roślinę tę nazywa się tez ukośnicą. Begonia rex jest dość łatwa w uprawie. Powinna mieć słoneczne stanowisko (ale bez bezpośredniego słońca), dużą wilgotność powietrza i stale wilgotne podłoże (ale uważaj, aby jej nie przelać).

Czytaj też: Jak pozbyć się gołębi z balkonu? Te proste i niegroźne sposoby skutecznie je odstraszą

Kwiat do domu o wielobarwnych liściach: kroton

Niezwykle dekoracyjne liście ma także kroton, którego oficjalna nazwa brzmi trójskrzyn pstry. Młode roślinki mają liście zielone, ale z czasem wybarwiają się najczęściej na odcienie czerwieni i żółci. Ich stopień wybarwienia zależy także od miejsca, w którym stoi doniczka. Im więcej światła, tym kolory żywsze i piękniejsze.

Poza tym liście mogą mieć również różne plamki i smugi, które dodają im jeszcze większego uroku. Latem lubi temperaturę pokojową ok. 25 - 27°C, zimą najlepiej czuje się przy 15°C. Nie można go przesuszyć, co jakiś czas warto spryskiwać odstaną wodą. 

Rośliny doniczkowe o kolorowych liściach: trzykrotka

Nie można też odmówić uroku trzykrotce, która była często w domach w PRL-u, a teraz wróciła do łask. Ma barwne liście, które wyrastają z płożących, długich pędów. Liście mogą mieć różne kolory, zależnie od odmiany. Dużą popularnością cieszy się trzykrotka pasiasta z listkami zielono-srebrno-fioletowymi, a także wężykowata oraz purpurowa. Musi stać na miejscu słonecznym i wymaga regularnego podlewania.

Fitonia: roślina z ozdobnymi liścmi

fitoniafitonia fot. shutterstock.com

Kolejna urocza roślina to fitonia. Jest niska, bo rośnie do maksymalnie 20 cm. Jej liście mogą być wybarwione na różne kolory. Są niewielkie, drobne i wyróżniają się kolorowym unerwieniem. Najlepsze stanowisko dla niej to cień lub półcień. Wymaga wysokiej wilgotności powietrza, co jest związane z jej tropikalnym pochodzeniem. 

Sprawdź też: Oto 3 najlepsze mascary z wyprzedaży Hebe do 36 złotych. Pięknie pogrubiają i wydłużają

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.