Jak dbać o basen, aby służył nam przez lata, a woda była krystaliczna? Te zasady są najważniejsze

Basen w ogrodzie to rozrywka, ale trzeba też wiedzieć, jak o niego dbać. Dzięki przestrzeganiu kilku zasad woda będzie czysta, a basen będzie służyć nam nawet kilka lat. Jak dbać o basen w ogrodzie?

Basen w ogrodzie: co zrobić przed jego postawieniem?

Basen ogrodowy może zapewnić rozrywkę dla całej rodziny. To idealna opcja w upalne dni, kiedy temperatura nie pozwala na zbyt dużą aktywność. Poza tym basen w ogrodzie stwarza wiele możliwość zabawy oraz dozę codziennej aktywności fizycznej. Jednak jeśli decydujemy się na kupno, musimy być świadomi, że trzeba odpowiednio dbać o basen w ogrodzie.

A co zrobić od razu po zakupie? Po pierwsze, trzeba wybrać dla niego odpowiednie miejsce. Powinno być płaskie, bez nierówności, kamieni itp. Po drugie, basen nie może stać pod drzewami, z którego mogą spadać liście itp. Po trzecie, nie stawiaj go w cieniu, bo woda nie będzie się szybko nagrzewać. Poza sezonem ważne jest odpowiednie przechowywanie w temperaturze dodatniej i umycie go przed schowaniem. 

Czytaj też: "Babciny szyk" to nowy wnętrzarski trend, który budzi kontrowersje. Przytulny, choć mało nowoczesny

basen w ogrodziebasen w ogrodzie fot. shutterstock.com

Jak dbać o basen w ogrodzie? Regularne czyszczenie wody

Właściciele basenu ogrodowego muszą pamiętać o czyszczeniu wody co jakiś czas. Jeśli to nie zaniedbamy, woda z basenu będzie nie tylko wizualnie brudna, ale przede wszystkim pojawiają się w niej bakterie i grzyby, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Czym czyścić basen w ogrodzie na co dzień?

  • siatka do czyszczenia basenu na długim kiju - ułatwia usunięcie np. liścia lub owada z powierzchni wody
  • skimmer - urządzenie, które działa razem z pompą i filtruje zanieczyszczenia
  • odkurzacz basenowy - usuwa zanieczyszczenia np. piasek z dna basenu

jak dbać o basenjak dbać o basen fot. shutterstock.com

W przypadku niewielkich basenów dla dzieci, pompowanych, wystarczy wymieniać wodę co jakiś czas i przemywać wnętrze basenu. Gdy nie korzystasz z basenu nakładaj na niego plandekę, co zmniejszy ilość zanieczyszczeń.

Czytaj też: Rośliny, które pięknie ozdobią dom? Te są wielobarwne, ciekawe i oczarują każdego

Jak dbać o basen? Chlorowanie wody

Bardzo ważne jest chlorowanie wody co jakiś czas. Bez tego zabiegu woda staje się mętna, a dno może być śliskie. Chlorowanie wody służy jej dezynfekcji i usuwania z niej potencjalnie niebezpiecznych drobnoustrojów. Pierwszy raz chlorowanie należy przeprowadzić po pierwszym napełnieniu basenu wodą, a później raz na tydzień. Często stosuje się chlor w tabletkach, które wkłada się do dozowników i umieszcza w wodzie na czas gdy nie używamy basenu.

jak dbać o basenjak dbać o basen fot. shutterstock.com

To pozwala na regularne chlorowanie i jest wygodne. Alternatywą jest także używanie soli kuchennej w specjalnych urządzeniach. Pomocniczo można używać także aktywnego tlenu. 

Sprawdź też: Uwielbiany french jest jak kameleon, ciągle się zmienia. Te warianty są rewelacją lata 2023

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.