Te rośliny to symbol kunsztu i wiedzy. W Japonii traktowane są jak małe dzieła sztuki

Jeśli szukasz rośliny, która ozdobi wnętrze twojego domu, to miniaturowe drzewko z pewnością przypadnie ci do gustu. Pomimo niezbyt łatwej pielęgnacji, roślina ta gości w wielu domach, co świadczy o jej wysokich walorach estetycznych.

Bonsai, czyli miniaturowe drzewka jako ozdoba wnętrza

Drzewka bonsai cieszą się dużą popularnością ze względu na wysokie walory estetyczne, jakie posiadają. Te miniaturowe rośliny są pomniejszoną kopią drzew rosnących w środowisku naturalnym. Oprócz drzewka w całej kompozycji kluczową rolę odgrywają dekoracyjne donice i inne elementy takie jak m.in. kamienie, fragmenty korzeni czy mchy.

 Czytaj też: Rośliny, które pięknie ozdobią dom? Te są wielobarwne, ciekawe i oczarują każdego

Jakie gatunki drzewek bonsai nadają się do uprawy w domu?

Warto wiedzieć, iż nie wszystkie gatunki bonsai nadają się do uprawy w domu. Większość z nich powinna być umieszczona na zewnątrz, gdzie mają dostęp do świeżego powietrza i dużej ilości światła dziennego. W uprawie domowej sprawdzają się gatunki tropikalne, które są w stanie przetrwać specyficzne warunki panujące w domu.

Jednym z nich jest Ficus ginseng, który jest bardzo prosty w uprawie w odróżnieniu od innych gatunków. Inne popularne gatunki przeznaczone do uprawy wewnątrz to m.in. Crassula, Ligustrum, Carmona oraz Schefflera arboricola.

Jak pielęgnować drzewka bonsai?

Pielęgnacja drzewek bonsai jest dość trudna, jednak efekt wizualny jest wart poświęconego czasu. Gatunki tropikalne potrzebują dużej ilości światła i wysokiej wilgotności. Wyjątek stanowi wspomniany wcześniej Ficus ginseng, któremu nie przeszkadza niski poziom wilgotności. Drzewka bonsai najlepiej umieszczać w miejscach dobrze oświetlonych naturalnym światłem np. przy oknie od strony południowej. Pomocne jest również sztuczne doświetlenie. Z kolei latem można wystawić drzewko na zewnątrz. Wilgotność powietrza wokół rośliny warto zwiększyć poprzez umieszczenie jej na tacy wypełnionej wodą, a także zraszanie jej kilka razy dziennie. Częstotliwość i obfitość podlewania należy dostosować do danego drzewka. Ważne jest, aby podłoże rośliny było cały czas wilgotne.

 Czytaj też: Uwielbiany french jest jak kameleon, ciągle się zmienia. Te warianty są rewelacją lata 2023

Więcej o:
Copyright © Agora SA