Jedni go kochają, drudzy nienawdzą. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o bluszczu

Bluszcz często kojarzy nam się jedynie z rośliną pokrywającą budynki i rozrastającą się do wielkich rozmiarów. Jednak mało kto wie, że ma ona także inne, dość nietypowe właściwości. Tego nie wiedzieliście o bluszczu!

Bluszcz jest bardzo popularną rośliną, sadzoną zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Rośnie szybko i rzadko choruje, przez co jest rośliną idealną dla osób, które uwielbiają rośliny w domu, choć nie koniecznie pamiętają o odpowiedniej pielęgnacji. Co więcej, bluszcz kryje w sobie wiele tajemnic oraz właściwości, o których możesz nie wiedzieć. 

Bluszcz w mieszkaniu 

Odmiany, które jako jedyne nadają się do uprawy w mieszkaniu to bluszcz pospolity i kanaryjski. Bluszcze rosnące w domach dorastają do 200 cm. Warto pamiętać jednak o tym, że rosną one dość szybko – nawet do 40 cm rocznie.

Co więcej warto mieć na uwadze, że bluszcze są pnączami samoczepnymi – jeśli na swojej drodze pędy spotkają podporę, zaczynają się po niej wspinać. Jeśli bluszcz nie napotka żadnych podpór, to jego pędy będą zwisać w dół z doniczki.

Należy pamiętać o tym, że bluszcz najlepiej rośnie w miejscu półcienistym, oddalonym od okna i silnego nasłonecznienia. Ciekawostką jest także to, że bluszcz jest rośliną długowieczną, która w  mieszkaniu bez problemu może rosnąć ponad 10 lat! 

Nietypowe właściwości bluszczu

Bluszcz uważany jest za roślinę prozdrowotną, ponieważ potrafi on oczyścić powietrze z toksyn, dlatego posiadanie go w mieszkaniu może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Co więcej, wierzono kiedyś, że bluszcz trzymany przy wejściu do domu oczyszcza odwiedzających domostwo gości ze złych intencji. W Wielkiej Brytanii bluszcz uważa się za symbol długowieczności i wierności, dlatego bardzo często wykorzystuje się go jako element ślubnej dekoracji.

Więcej o:
Copyright © Agora SA