Ile prądu pobiera klimatyzacja? Kwota na rachunku może cię bardzo zdziwić

Od kilku dni mamy do czynienia z niezwykle upalnymi dniami. W takim czasie jedyną ulgę może przynieść nam zanurzenie się w zimnej wodzie lub przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Zakup klimatyzacji to jednak nie najtańsza opcja. Ile takie urządzenie zużywa prądu?

Klimatyzacja to urządzenie montowane dotychczas w niemal każdym biurze, hotelu, sklepie czy galerii handlowej. Posiadanie ich w domu było dotychczas rzeczą powszechną wyłącznie w nieco cieplejszych krajach takich jak Hiszpania czy Włochy. Obecnie coraz więcej Polaków decyduje się jednak na założenie klimatyzacji także w swoim własnym domu. Czy taki rozwiązanie jest opłacalne?

Ile kosztuje klimatyzacja i jakie są plusy posiadania jej w swoim domu?

Klimatyzacja to urządzenie, które w rzeczywistości jest w stanie znacząco poprawić komfort życia podczas upałów. Kiedy temperatura na zewnątrz nie spada poniżej 25 stopni nawet nocą, klimatyzacja przynosi ulgę od gorąca i pozwala na spokojny sen. Jeśli pragniemy zamontować klimatyzację naścienną w swoim domu musimy się jednak liczyć z kosztami rzędu minimum 4 tys. zł. W nieco lepszych cenach, bo już od ok. 1 tys. zł możemy dostać klimatyzator przenośny. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że taki urządzenie posiada dużą rurę odprowadzającą ciepło, którą musimy zamontować przy otwartym oknie.

Ile prądu zużywa klimatyzator i jak obliczyć miesięczny koszt jej użytkowania? 

Kupując klimatyzację należy liczyć się nie tylko z jednorazowym kosztem zakupu urządzenia, ale także z późniejszymi kosztami zużycia energii elektrycznej. Ilość prądu jaką zużywa klimatyzator będzie nieco inna dla różnych urządzeń a także od tego, przez jaki czas będzie ona pracować. 

KlimatyzacjaKlimatyzacja Fot. Shutterstock Studio Romantic

Aby obliczyć koszt działania klimatyzatora należy przede wszystkim poznać średnie zużycie energii na godzinę dla naszego urządzenia oraz ilość godzin w miesiącu przez które będzie ono pracować. Następnie przechodzimy do obliczeń. Dla przykładu przyjmijmy, że nasze urządzenie pracuje przez 60 h w miesiącu, mierzymy więc tą wartość przez pobór energii np. 0,8 kW co daje nam 48kWh miesięcznie. Teraz wartość tą mnożymy przez koszt prądu za 1kWh (np. 0,8zł). Dla przykładowych wartości, miesięczny koszt użytkowania klimatyzatora to ok. 38,4 zł.

Zobacz także: Prosty i szybki sposób na beach waves. W tej fryzurze poczujesz się jak bogini

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.