Drobna, ale efektowna smagliczka to kwiat idealny na balkon. Jej piękny zapach poczują nawet sąsiedzi

Smagliczka to wciąż mało popularna roślina kwitnąca. A szkoda, bo oprócz bujnego białego kwiecia ma też szereg innych zalet. Rozważyć powinni ją zapominalscy, a także wielbiciele słodkich zapachów.

Pelargonie i surfinie to prawdziwe hity na polskich balkonach. Wyglądają pięknie, a przy tym ich wymagania nie są specjalnie wygórowane, szczególnie w przypadku pelargonii. Jednak nie wydzielają one zbyt intensywnego zapachu, co niektórych może rozczarować. W gronie mało wymagających roślin balkonowych znajduje się smagliczka. Choć wygląda delikatnie to prawdziwie żelazna roślina.

Zobacz też: Top 5 wentylatorów domowych do 120 zł. Te modele z Biedronki i Lidla zmieszczą się wszędzie. Są małe i poręczne

Wytrzymała nadmorska piękność. Tworzy białe zwisajace kule

Smagliczka w naturze porasta wydmy, tereny piaszczyste i skaliste, co oznacza, że jest naprawdę wytrzymała i nie ma zbyt dużych wymagań glebowych. No i oczywiście dobrze znosi suszę, choć nie warto do niej doprowadzać. Jeśli już się zdarzy, to całkiem dobrze się regeneruje.

Smagliczka charakteryzuje się bardzo drobnymi kwiatami, najczęściej w kolorze białym, które intensywnie pachną, szczególnie wieczorem. To zapach słodki, kojarzący się z miodem, niczym maciejka. Można ją przycinać i formować, w zwisające półkule. Gdy zacznie przekwitać i osypywać się, to warto ją przyciąć. To pobudzi ją do wypuszczania nowych pędów. 

Zobacz też: Wyjątkowa roślinna dekoracja do łazienki. Nie wymaga żadnej pielęgnacji i zachowuje swój piękny wygląd na długo

Potrzebuje dużej ilości słońca do prawidłowego kwitnienia. Piękna i odporna

Smagliczka kocha słońce, dlatego świetnie odnajduje się na jasnym balkonie i w wysokich temperaturach. Dobrze jest zapewnić jej podwieszaną donicę, z której będzie urokliwie zwisać. Pięknie wygląda także na skalniakach i w towarzystwie innych roślin. Warto ją nawozić nawozem do roślin kwitnących, lub biohumusem. Jest to roślina jednoroczna, ale co roku wiosną możemy zasadzić ją prosto do donic, dzięki nasionom. Jest odporna, dobrze radzi sobie z wiatrem. 

Zobacz też: Soczyste jak owoc, piękne i wyraziste. Ten kolor paznokci to HIT na upalną połowę lata

Więcej o:
Copyright © Agora SA