Nadchodzi nowy podatek od mieszkań sięgający nawet kilku tysięcy złotych. Kogo będzie dotyczył?

Dotychczasowo obowiązująca ustawa o podatku od nieruchomości została poddana nowelizacji i czeka na podpis prezydenta. Zmiany dotyczą nałożenia dodatkowego opodatkowania tylko na niektóre mieszkania. Sprawdź, kogo będzie dotyczył nowy podatek.

Nowelizacja ustawy dotyczącej podatku od czynności cywilno-prawnych przyjęta przez Sejm po podpisaniu przez prezydenta ma obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku. Wprowadza ona nowy, 6-procentowy podatek obowiązujący w przypadku zakupu kilku mieszkań. Wyjaśniamy, kto i dlaczego zapłaci nową daninę.

Na kogo zostanie nałożony nowy podatek?

Nowy podatek od mieszkań będą miały obowiązek opłacić osoby kupujące od tego samego sprzedawcy co najmniej 6 lokali mieszkalnych (znajdujących się na tej samej działce), będących odrębnymi nieruchomościami opodatkowanymi VAT. Podatek ma być płacony od szóstego i kolejnego następnego mieszkania. Obowiązek ten dotyczy również osób, które nabyły u jednego sprzedawcy najpierw 5 mieszkań opodatkowanych VAT, a po jakimś czasie kupiły od niego kolejne lokale położone na tej samej działce. Podatek będzie obowiązywał nawet w przypadku nabycia mieszkania na zasadach współwłasności przez kilku kupujących.

MieszkaniaMieszkania fot. shutterstock.com

 Czytaj też: Ranking: najlepsza klimatyzacja do domu. Na te 3 modele warto zwrócić uwagę

Co ma na celu wprowadzenie nowego podatku?

Wprowadzenie nowego podatku ma służyć ograniczeniu skupowania mieszkań przez polskich i zagranicznych inwestorów. Dzięki temu lokale te będą bardziej dostępne dla przeciętnych obywateli, kupujących je na własne cele mieszkaniowe. Ma to wpłynąć na zwiększenie wyboru mieszkań w korzystniejszych cenach.

Blok mieszkalnyBlok mieszkalny fot. shutterstock.com

Zakup pierwszego mieszkania bez opodatkowania

Nowelizacja ustawy wprowadza jeszcze jedną istotną zmianę, która będzie dotyczyła osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym. Bowiem na mocy nowelizacji zostanie zniesiony, obowiązujący dotąd 2-procentowy podatek od czynności cywilno-prawnych. Zmiany te mają wejść w życie prawdopodobnie już w sierpniu tego roku.

Czytaj też: Jest roślinnie i uroczo. Ta stylizacja paznokci bije pozostałe trendy na głowę latem 2023

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.