Pamiętacie karolinkę, kurę i rybkę? Te relikty PRL-u powróciły do łask i osiągają zawrotne ceny

Design z okresu PRL-u znowu powrócił do łask. Charakterystyczne meble są obecnie obiektem pożądania, ale nie tylko one. Na aukcjach internetowych wysokie ceny osiągają także te dekoracje.

Moda i design nieustannie zataczają koło. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się kultowe PRL-owskie meble takie jak fotel chierowski i zajączek, a także komoda  i stolik typu jamnik. Hitem jest też regał modułowy prof. Hałasa. Prosta i urokliwa forma idzie w parze z funkcjonalnością, dlatego wielbiciele dawnego designu przetrząsają portale ze sprzedażą starych mebli. Do łask powróciły także dekoracje, które po czasie świetności uznano za tandetne. Teraz znowu doceniamy ich urok.

Zobacz też: Styl lat 80. powraca do wnętrz w nowej odsłonie. Kiedyś uwielbiał go David Bowie, a teraz kochają go milenialsi

Kultowa rybka niczym tęcza. To perełka designu

PRL-owskie dekoracje wyglądają nieco abstrakcyjnie, ale są kwintesencją dawnego podejścia do sztuki. PRL to czas uwielbienia i doceniania form szklanych, dlatego pomysłów na szklane dekoracje nie brakowało. Jedną z najbardziej charakterystycznych jest ryba z kolorowego szkła.

Technika wykonania jest wyjątkowo imponująca: chodzi o wtopienie w bezbarwne szkło wielobarwnych prętów tworzących piękne pasy. Rybka nie miała żadnej funkcji, była po prostu ozdobą samą w sobie.

Zobacz też: Jak wygląda dom najbogatszej pary polskich influenserów? Wnętrza zachwycają, ceny również

Karolinka i kurka. Bardzo abstrakcyjne i bardzo piękne

Ta ozdoba to swojego rodzaju fenomen. Karolinka to tak naprawdę świecznik, który obecnie osiąga ceny powyżej 1000 zł. To znak rozpoznawczy Huty Szkła Gospodarczego Ząbkowice w Dąbrowie Górniczej. Występuje w przeróżnych kolorach, najczęściej w wysokości powyżej 21 cm. Ma postać damskiej sylwetki w stroju ludowym, a dzięki kunsztownemu wykończeniu pięknie odbija światło.

Wyższy poziom abstrakcji i kreatywności wykazuje kura bomboniera. To również projekt prosto z Huty Szkła Ząbkowice. Owa kurwa siedzi na plecionym koszu, a całość jest bardzo wiernie oddana. Choć jej świetność przypada na okres PRL-u, to projekt tez powstał jeszcze w 1910 roku. Była produkowana w trzech rozmiarach i w wielu różnych kolorach.

Zobacz też: Stylizacje Meghan Markle, którymi warto się zainspirować. Klasa i szyk w nowoczesnym wydaniu

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.