Cegła pomimo swojej surowości nadaje wnętrzu ciepłego i przytulnego charakteru. Architekci często wykorzystują ją jako formę dekoracji ścian w salonie, kuchni, łazience czy w przedpokoju. Motyw ceglany w aranżacji może stanowić główny element dekoracji lub być jedynie gustownym uzupełnieniem.
Ceglana ściana najczęściej kojarzy nam się ze stylem industrialnym lub loftowym. Wynika to pewnie z jej surowości. Jednak odpowiednio wykonana i zaaranżowana doskonale wpasuje się również w inne style wnętrzarskie takie jak styl skandynawski, retro, eklektyzm czy nawet styl nowoczesny i glamour. W tych dwóch ostatnich warto stawiać na jasne, subtelne i stonowane ściany tworzone z białych płytek ceglanych.
Czytaj też: Ta dekoracja z Pepco w stylu glamour wygląda bardzo ekskluzywnie, a jest za 30 zł. Idealna do salonu
Najlepsze efekty wizualne pozwalają uzyskać płytki z cegły rozbiórkowej. Za ich pomocą można odtworzyć charakterystyczny wygląd starego ceglanego muru. Cegła cięta na płytki jest niezwykle lekka i cienka, co wpływa na łatwość jej ułożenia na ścianie. Płytki te ze względu na to, iż wykonane są ze starych cegieł, posiadają różne ubarwienie, a ich struktura może być nieregularna, chropowata lub zupełnie płaska, co pozwala uzyskać zupełnie odmienny wygląd ściany.
Decydując się na wykonanie ściany z cegły, należy pamiętać, że ta forma dekoracji nie za bardzo sprawdzi się w małych i ciasnych pomieszczeniach. Cegły są materiałem surowym o wyrazistym charakterze. Zastosowanie ich w małym przedpokoju może za bardzo przytłoczyć całe wnętrze i sprawić, że optycznie będzie ono wydawało się jeszcze mniejsze. Jeśli dysponujesz małą przestrzenią, warto zdecydować się na wykorzystanie ceglanego motywu tylko na fragmencie ściany, a nie na całej. Dodatkowo warto połączyć cegły z jasnym kolorem np. bielą.
Czytaj też: Moda z lat 2000. powraca jak bumerang. Dla jednych to nowy trend, a dla innych nostalgiczny kicz