Proste sposoby na gęsty, zielony dywan. Wystarczy trzymać się tych kilku zasad

Zadbany trawnik w sezonie wiosenno-letnim to ozdoba całej posesji. Warto więc poświęcić trochę więcej czasu na jego odpowiednią pielęgnację, a w szczególności prawidłowe koszenie, które wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad.

Prawidłowe koszenie trawy nie ogranicza się wyłącznie do wyboru maszyny. Nawet najlepszej klasy kosiarka nie jest w stanie sprawić, że trawnik będzie prezentował się cudownie, jeśli nie zadbamy o odpowiedni sposób i częstotliwość koszenia.

Koszenie trawnika – czy to konieczne?

Koszenie trawnika jest jednym z kluczowych elementów jego pielęgnacji. Pozwala zachować trawę w dobrej kondycji. Dzięki temu jest ona mocna, gęsta i zwarta. Regularne koszenie trawnika wpływa korzystnie na wzrost murawy i jej krzewienie. Brak koszenia może doprowadzić do nadmiernego wzrostu, w wyniku czego dolne części źdźbeł mogą zżółknąć i zaschnąć, co nie będzie wyglądać estetycznie.

Koszenie trawnikaKoszenie trawnika fot. shutterstock.com

Czytaj też: Narzędzia ogrodnicze. Z tymi zestawami praca w ogrodzie będzie czystą przyjemnością!

Kluczowe zasady koszenia trawy

Jedną z najważniejszych zasad jest koszenie tylko i wyłącznie suchej trawy. Przycinanie mokrych źdźbeł przyczyni się do powstania nierówności. Trawę należy kosić ostrymi ostrzami (tępe ostrza będą szarpać źdźbła) do wysokości 3-4 cm. Warto zaznaczyć, iż nie należy kosić więcej niż 1/3 wysokości źdźbeł. Jeśli doprowadzimy do zbyt wysokiego wzrostu trawy, wówczas najlepiej koszenie rozłożyć na dwa razy co 2 dni i do pożądanej wysokości dochodzić stopniowo. Po koszeniu należy zawsze uprzątać powstałe ścinki trawy, ponieważ tworzą one warstwę filcu na trawniku, przez którą znacznie trudniej przenika woda i składniki pokarmowe.

Koszenie trawnikaKoszenie trawnika fot. shutterstock.com

Odpowiednia częstotliwość koszenia to klucz do dobrej kondycji trawnika

Pierwsze koszenie po sezonie zimowym należy wykonać w marcu lub w kwietniu, kiedy to trawa zaczyna intensywnie rosnąć. W sezonie wiosennym trawnik warto kosić co 5-7 dni, natomiast latem w lipcu i sierpniu częstotliwość tę można nieco wydłużyć. W końcówce lata, z nadejściem września warto ponownie powrócić do pierwotnej częstotliwości. Ostatnie koszenie przed sezonem zimowym najlepiej wykonać nie później niż na początku listopada.

Czytaj też: Moda z lat 2000. powraca jak bumerang. Dla jednych to nowy trend, a dla innych nostalgiczny kicz

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.