7 trików, jak urządzić małe wnętrze

Wbrew pozorom nawet niewielkie przestrzenie można urządzić w sposób funkcjonalny i estetyczny. Oto 7 trików, które pomogą ci dobrze wykorzystać przestrzeń, a nawet optymalnie ją powiększyć.

1. Minimalizm jako klucz do sukcesu

W małych wnętrzach warto postawić na minimalizm. Mniej znaczy więcej, zwłaszcza gdy mamy ograniczoną przestrzeń. Zadbaj o to, aby meble były proste, funkcjonalne i jednocześnie eleganckie. Wybieraj modele w jasnych kolorach, dzięki czemu pomieszczenie optycznie się powiększy.

2. Jasne kolory i odpowiednie oświetlenie

Kolor ścian ma duży wpływ na odbieranie przestrzeni. W małych pomieszczeniach warto wybierać jasne kolory, które optycznie je powiększą. Jasne odcienie bieli, pastele lub delikatne beże sprawdzą się doskonale. Pamiętaj, że odpowiednie oświetlenie jest kluczowe. Unikaj ciężkich zasłon czy rolet, które mogą ograniczać dostęp światła dziennego. Wybieraj lekkie i transparentne materiały, a wieczorami korzystaj z różnych źródeł światła, takich jak lampki stołowe czy podłogowe, aby stworzyć przyjemny i rozświetlony nastrój.

3. Meble wielofunkcyjne

W małych wnętrzach meble wielofunkcyjne są prawdziwymi sprzymierzeńcami w organizacji przestrzeni. Wybieraj kanapy z pojemnikiem na pościel, stoliki, które można składać lub rozkładać w zależności od potrzeb, łóżka z szufladami. Meble tego typu pozwalają zaoszczędzić miejsce i wykorzystać każdy zakamarek w praktyczny sposób.

4. Podwieszane meble i sprzęty na nóżkach

W rozwiązaniu tym liczy się przede wszystkim aspekt wizualny. Gdy podłoga jest odsłonięta, mebel sprawia wrażenie lżejszego, a przestrzeń wydaje się większa. Oczywiście ważna jest także strona praktyczna - dużo łatwiej jest taką podłogę odkurzyć i umyć. Dzięki temu rozwiązaniu z pewnością sprawimy, że małe przestrzenie będą wydawały się większe niż wynika to z ich metrażu.

5. Meble, które można wsunąć pod inne

Przy małym metrażu warto pomyśleć o zakupie mebli, które można wsunąć pod inne, np. krzesła, które można wsunąć bezpośrednio pod stół, blat czy biurko albo hokery, które można schować pod wyspę kuchenną. Oszczędzi to kilka cennych metrów powierzchni.

6. Lustra, które dodają głębi

Lustro jest doskonałym narzędziem optycznego powiększenia przestrzeni. W dużym lustrze umieszczonym na jednej ze ścian odbija się otoczenie, tworząc wrażenie większego pomieszczenia. Dodatkowo lustro skutecznie odbija światło, co również rozjaśnia wnętrze.

7. Małe przestrzenie potrzebują dużych dodatków

Wiele osób dekoruje małe przestrzenie za pomocą drobnych dodatków: małych figurek, wielu wazonów, ramek. Zamiast tego warto postawić na jeden duży obraz przyciągający wzrok. Małe pokoje potrzebuję dużych dodatków! Takie elementy dekoracyjne odwrócą uwagę od małej powierzchni i sprawią, że całość będzie wyglądała znacznie przestronniej. Możesz też łączyć niewielkie elementy z tymi, które są naprawdę sporych rozmiarów.