Te rośliny to doskonała dekoracja wnętrza. 4 egzotyczne odmiany, które świetnie wyglądają w domu

Duże kwiaty doniczkowe stanowią doskonałą ozdobę każdego wnętrza. Świetnie prezentują się w salonie, przedpokoju czy nawet w łazience. Niektóre z gatunków mogą osiągać naprawdę spore rozmiary. Podpowiadamy, jakie duże rośliny doniczkowe warto wybrać do domu.

Fikus sprężysty

Fikus sprężysty pochodzi z Półwyspu Indyjskiego, Malezji i Indochin. Jego znakiem rozpoznawczym są okazałe, błyszczące liście. Żyjąc w swoim naturalnym klimacie, roślina ta osiąga rozmiary dużego drzewa, jednak w warunkach domowych rośnie do około 150 cm. Najlepszym miejscem dla fikusa sprężystego są pomieszczenia, w których panuje temperatura 18-24 stopni Celsjusza. Roślina ta lubi wysoką wilgotność powietrza i częste zraszanie.

Czytaj też: Jeden dodatek, a potrafi zmienić tak wiele! Dywany we wnętrzach robią furorę - mamy hity w każdym stylu

Palma w doniczce

Palmy wyróżniają się dużymi, zielonymi liśćmi, które znajdują się na czubku rośliny, przybierając formę pióropusza. W zależności od gatunku palmy mają odmienne wymagania co do pielęgnacji. Jednak w przypadku każdej palmy, kluczowe jest zapewnienie jej optymalnej temperatury. Rośliny te nie lubią zbyt niskich temperatur. Należy zapewnić im ciepło oraz odpowiednią ilość słońca. Palmy należą do roślin, które nie wymagają zbyt dużej ilości wody.

Areka żółtawa

Areka żółtawa to gatunek palmy pochodzącej z Madagaskaru. Tak jak inne palmy, również ma długie, wąskie liście, tworzące pióropusz. Roślina ta stanowi naturalny oczyszczacz i nawilżacz powietrza. W warunkach domowych sięga do 150 cm wysokości. Arekę żółtawą należy ustawiać w pomieszczeniach z rozproszonym światłem. Częstotliwość podlewania należy dostosować do szybkości wysychania gleby – trzeba podlewać ją tak często, aby ziemia była cały czas wilgotna.

Bananowiec

Bananowiec jest rośliną doniczkową, która doskonale czuje się w temperaturze pokojowej, a zbyt niska temperatura hamuje jej wzrost. W zależności od odmiany bananowca może on osiągać różne wysokości. Najpopularniejsze domowe odmiany rosną nawet do 2 metrów. Bananowcowi należy zapewnić słoneczne stanowisko i solidnie podlewać roślinę dwa razy w tygodniu.

Czytaj też: Co zrobić aby włosy szybciej rosły? Wystarczy, że codziennie będziesz wykonywać tą jedną czynność

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.