Retro futuryzm to gorący wnętrzarski trend. Jest pełen kontrastów, zabawy kolorem i wzorem

Design lat 60. i 70. był więcej niż specyficzny. Lądowanie na księżycu uruchomiło wyobraźnię, co miało odzwierciedlenie również w aranżacjach, a trend na futuryzm podbił nowoczesna serca. Teraz przyglądamy mu się na nowo, w ramach kolejnego trendu na retro futuryzm.

Salone del Mobile, czyli Targi w Mediolanie to najważniejszy międzynarodowy event, będący punktem odniesienia dla branży meblarskiej i projektowej. Pod koniec kwietnia dowiedzieliśmy się, co będzie królować w najbliższych miesiącach w designie. Jeden trend to wielki powrót dawnych koncepcji na nowoczesną przyszłość. Jak wygląda retro futuryzm?

Wielkie marzenia o przyszłości. Lawina kolorów i wzorów

Gdy pod koniec lat 60 człowiek postawił nogę na księżycu, w głowie projektantów z miejsca zaroiło się od rozważań na temat przyszłości. Nagle zapragnięto mocnego kontrastu dla tradycyjnych mebli i dodatków, które symbolizowały znaną i ograniczoną przeszłość.

Zdobienia i ornamenty ustąpiły miejsca obłym formom, regularne geometryczne wzory zepchnęły kwiatowe printy trącące myszką. Materiały szlachetne zeszły na dalszy plan, bowiem zaczęto fokusować się na plastiku i wszystkim, co można z niego stworzyć. Futuryzm lat 60. i 70.l oznaczał nasycone i mocne kolory, ze szczególnym uwielbieniem dla pomarańczu, żółtego i czerwieni. Wszystko to było pewną wariacją na temat tego, jak wyobrażano sobie przyszłość.

Zobacz też: Lastryko to wnętrzarski hit. Symbol PRL-u zupełnie zmienił oblicze i zachwyca na nowo

Trendy przedstawione w Mediolanie pokazują, że owe nadzieje nie przepadły. Po erze minimalizmu i zachwytu rustykalnością znowu śmiało spoglądamy w kierunku tamtego futuryzmu.

Jak wygląda trend na retro futuryzm? Bardzo intrygująco

Najprościej ujmując, jest to mieszanka przeszłości i przyszłości, nostalgii i utopii. Mocno czerpiemy z pomysłów projektantów z lat 60. i 70., jednak dodajemy do tego nowoczesne technologie i rozwiązania. Wciąż retro futuryzm jest wierny obłym kształtom, łukom i falom, ale dodaje do tego nowe elementy. Oczywiście dalej kochamy mocną ciepłą paletę barw, które dalej wrażenie komfortu i przytulności.

Jednak nie jest to reguła, w retro futuryzm wpisuje się także zieleń, biel, czerń i elektryczny niebieski. Oddajemy hołd prostym meblem na ukośnych nóżkach w kolorze ciemnego orzecha i kolorowym, ale minimalistycznym dywanom, a także chromowanym dekoracjom. Na czasie są fotele i sofy o fantazyjnych kształtach, welurowe i skórzane.

Zobacz też: Szykowna i dyskretna stylizacja paznokci na każdą okazję. Spójrz na classic white nails

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.