Nie tylko praktyczne, ale też piękne. Nietypowy sposób na dekorację salonu

Chyba każdy ma w domu, chociaż kilka książek. Zazwyczaj stoją na półce, prezentując brzeg okładki. Tymczasem mogą one być również ciekawą ozdobą wnętrza i to na wiele sposobów. Jak wykorzystać książki jako dekorację?

Książki jako dekoracja w domu

Wiele osób nie wyobraża sobie domu bez książek. Często mamy je w salonie, czasem w sypialni, a niektórzy mają nawet osobny pokój, czyli własną biblioteczkę. Zazwyczaj stoją one na półkach brzegami do zewnątrz. Często jesteśmy dumni ze swojego zbioru, lubimy patrzeć na nasze książki, a niektórzy układają je nawet kolorystycznie, co wygląda bardzo efektownie. Tymczasem można je wyeksponować również w inny sposób i potraktować jako dekorację do salonu lub innego pokoju. Można zrobić to na kilka sposobów.

Wyeksponuj ciekawe okładki na półce

Współczesne książki bardzo często mają piękne, bardzo oryginalne i intrygujące okładki. Mogą być artystyczne, pełne kolorów. Bardzo skutecznie przyciągają one nasz wzrok w księgarniach i czasem to właśnie okładka sprawia, że sięgamy po jakąś książkę nawet jeśli nie znamy autora ani tytułu. Takie  książki warto wyeksponować w swoim mieszkaniu. Jeśli lubisz styl retro, możesz też sięgnąć po książki starsze, z ciekawymi rycinami. 

wyekponuj okładki swoich książekwyekponuj okładki swoich książek fot. unsplash.com

Niektóre okładki wyglądają jak dzieła sztuki i świetnie mogą ozdobić nasze półki. Można powiedzieć, że nawet szkoda ustawiać je brzegami do zewnątrz, skoro front jest tak fascynujący. Z tego powodu, niektóre z nich ustaw na półce przodem. Najlepiej oczywiście jeśli jest to równocześnie książka, którą lubisz, a także taka, której okładka pasuje do stylu twojego mieszkania.

Czytaj też: W Pepco dodatki w stylu skandi. Tanie, prostolinijne, a jakże efektowne

Połącz książki z innymi dekoracyjnymi elementami

Książki leżące na półce lub stoliku też mogą służyć jako dekoracja. Można na nie dodatkowo coś postawić. Najlepiej sprawdzą się książki z twardą okładką. Przykładowo, ciekawie mogą wyglądać 3 książki o różnych wielkościach, położone w ten sposób, że największa jest na dole, więc całość tworzy piramidę. Efektownie może też wyglądać pojedyncza książka, na której ustawimy naszą ulubioną świeczkę w szkle albo ewentualnie inną dekorację do postawienia.

książki jako dekoracjaksiążki jako dekoracja fot. unsplash.com

Może to być też mała lampka lub sztuczny kwiat doniczkowy. Takie dekoracje z książek dają ogromne pole do popisu, a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Można bawić się w intrygujące zestawianie tytułów obok siebie albo w kompozycje kolorystyczne. 

Czytaj też: Te rośliny to doskonała dekoracja wnętrza. 4 egzotyczne odmiany, które świetnie wyglądają w domu

Książki jako dekoracja i wyrażanie siebie

Wiele osób ma swoje ulubione książki, które nawet zmieniły ich życie lub często do nich wracają. To także może być kryterium wyboru książek jako dekoracji. Otocz się swoimi ulubionymi, najważniejszymi książkami, które pokażą twoją osobowość i twoje wartości. Mogą one dotyczyć twoich zainteresowań, np. ogrodnictwa, muzyki, malarstwa. 

Sprawdź też: Ten olejek to bomba witaminowa! Dzięki niemu twarz nabiera blasku, a włosy stają się sprężyste

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.