Nie tylko ozdoba. Ta roślina odstrasza komary i wydziela relaksujący zapach

Balkon powinien być miejsce relaksu. Z tego powodu warto mieć na nim piękne kwiaty. Niektóre z nich nie są jednak tylko ozdobą. Kocimiętka na balkonie odstraszy komary i meszki a tobie uprzyjemni relaks dzięki wydzielaniu kojącego zapachu. Ponadto twój kot będzie wniebowzięty.

Kocimiętka na balkonie: czemu warto ją mieć?

Kocimiętka to urocza roślina, która może być uprawiana zarówno ogrodzie, jak i na balkonie w doniczce. Ma drobne kwiaty, które mogą mieć różne kolory. Zazwyczaj są fioletowe lub niebieskie, ale mogą być także białe lub różowe, zależnie od odmiany. Jej kwiaty mogą ozdabiać nasz balkon od kwietnia do września.

Kocimiętka to bylina, więc można ją uprawiać nawet przez kilka lat. Ma wysoką mrozoodporność, ale mimo to młode rośliny warto jakoś zabezpieczyć na zimę. Można ją pozostawić na balkonie i włożyć do kartonu, który ocieplimy lekko jeszcze jakimiś wypełniaczami, np. słomą. Przed zimą można ją także trochę skrócić. Na balkonach często uprawiana jest kocimiętka Faassena. Jest bardzo dekoracyjna i wytwarza relaksujący dla ludzi zapach.

Czytaj też: Zjawiskowa zastawa stołowa w stylu lat 60. w Pepco. Takie szkło znowu jest modne

Jak uprawiać kocimiętkę na balkonie?

Kocimiętka to roślina idealna dla osób początkujących lub tych, którzy nie mają czasu lub chęci na częste zajmowanie się kwiatami. To bylina prosta w uprawie, bardzo rzadko chorująca. Na jaki balkon będzie idealna? Trzeba rozróżnić najpierw dwa rodzaje kocimiętki, które mają odmienne wymagania co do ilości słońca.

Odmiany, które mają szare liście można hodować na balkonie południowym, z bezpośrednim słońcem oraz zachodnim. Są odporne na suszę. Mają również małe wymagania co do gleby. Natomiast kocimiętki z zielonymi listkami muszą mięć trochę cienia, dlatego lepiej wybrać dla nich balkon wschodni. Wymagają też regularnego podlewania i przepuszczalnej, żyznej gleby. Kocimiętki nie trzeba nawozić. 

Czytaj też: Te rośliny to doskonała dekoracja wnętrza. 4 egzotyczne odmiany, które świetnie wyglądają w domu

Kocimiętka na balkonie: czemu warto ją mieć?

Czemu warto mieć ją na balkonie? Oprócz tego, że jest po prostu bardzo ozdobna, to w dodatku jest mało wymagająca i prosta w uprawie. Kolejną jej zaletą jest to, że wytwarza zapach, którego nie lubią komary i meszki. Posadź ją w skrzynkach balkonowych lub doniczkach stojących, a siedzenie na balkonie wieczorową porą będzie przyjemnością.

Kolejna jej zaleta zainteresuje właścicieli kotów. Twój zwierzak będzie wniebowzięty gdy kocimiętka pojawi się na balkonie. Jej zapach jest odbierany przez koty jak feromony, dlatego zobaczysz, że twój czworonóg będzie zafascynowany.

Sprawdź też: Ten olejek to bomba witaminowa! Dzięki niemu twarz nabiera blasku, a włosy stają się sprężyste

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.